| MiniDia a întrebat:

Buna TPU happy!
Am nevoie de un experiment pentru fizica, in legatura cu magnetismul. Daca stiti unul interesant, m-ati ajuta enorm!
Multumesc anticipat big grin!
P.S.- sa fie ceva interesant, daca se poate.
Cel mai bun primeste o fudita :*

3 răspunsuri:
| KenVyQ a răspuns:

Cu un magnet poti atrage ceva metalic..de ex o bara metalica.Dp care bara o pui pe magnetul respectiv, in timp ce tu aduci alt magnet cu poli diferiti decat respectivul si il pui de aceeasi bara metalica.Vei fi impresionata de rezultat iar daca mai vrei ceva in plus,, freaca'' putin bara metalica de un alt material mai,, zimtat'' intrucat acesta sa devina pentru scurt timp magnet dupa care poti uni iar bara metalica cu cei 2 magneti cu poli diferiti.M-am straduitbig grin. Funda?:X

| k1NNNdeR a răspuns:

Gaseste 3 magneti circulari si o bara metalica cu stativ. Pune cei 3 magneti astfel incat sa fie toti 3 sa se respinga.Ai sa dovedesti faptul ca daca 2 magneti sunt pusi cu poli identici si sunt apropiati ei se resing(e interesant magneti plutesc)

| PartyClatita a răspuns:

Salutare, poti face "imagini" folosind pilitura de fier si diferiti magneti : pui pilitura de fier pe o foaie si dedesubtul ei aranjezi magnetii astfel incat pilitura sa arate ca o casa, o pisica, un caine, etc. Succes!winking