| AnnnaMarrria a întrebat:

Buna TPU.am nevoie sa ma invatati si pe mine ceva...cine stie desigur
deci:
trebuie sa calculez Kcal(kilocaloriile) unor alimente.meniul zilnic!

si nu stiu cum se calculeaza kcal!
ex:
cate kcal au 2 felii de paine, branza...si ceai sa spunem.
va rog eu mult sa ma invatati si pe mine kiss
merci mult... funda desigur!

Răspuns Câştigător
| baiatulxboyx a răspuns:

Ia acele 2 felii de paine / branza, le cantaresti si dupa te uiti cauti pe google cam cate calorii ar avea 100 gr din acel aliment si aplici regula de trei simpla pentru acele 2 felii de paine/branza.
De exemplu:

Sa zicem ca 2 felii de paine au 20 gr, iar 100 gr de paine au 266 calorii.Vom face regula de trei simpla :
100 gr paine... 266 calorii
20 gr paine... x calorii
si vine : (20 x 266) : 100 = x
Faci calculul si iti da ca 20 gr de paine au 53, 2 calorii.

2 răspunsuri:
| miugelz a răspuns:

Daca te gandesti sa tii vreun regim, sincer nu merita sa iti incarci memoria cu astfel de informatii. Deoarece, organismul are nevoie sa fie alimentat si acest lucru nu se poate masura. Unele persoane au nevoie de o alimentatie mai serioasa altele mai putin. Pentru a avea forme de invidiat, nu sari peste cele 3 mese si respecta programul lor, mananca sanatos, bea minim 2l apa plata pe zi, fa miscare (jogging, fitness etc.) zilnic, dormi la 23:00 si trezirea la 5:00 sau 6:00, intre aceste intervale organele interne se detoxifica in timp ce noi dormim. Din cate se vede nu ai nevoie deloc de regimwinking Dar daca este pentru cultura ta generala. Oricum tu decizi.

| AnnnaMarrria explică:

Nu vreau sa tin regimuri...doar ca am un proiect si nu stiu sa calculez kcal!