| MitroKta a întrebat:

Salutare, stie cineva mate pe aici? Trebuie sa calculez aria laterala a unei cladiri si e destul de ciudata. Asa ca vreau sa stiu daca exista vreo formula care sa ma scape de munca laughing.
Deci, e mai simplu pentru mine sa calculez aria bazei si sa inmultesc cu inaltimea si imi da volumul. Dar eu vreau sa calculez aria laterala si... nu mai tin minte formulele dintr-aaa, in ce clasa faceam geometrie tridimensionala?
Merci pentru orice ajutor!

6 răspunsuri:
| MitroKta explică (pentru alessia5158):

Am rezolvat, merci Allesia pentru bunavointa si implicare!

| MitroKta explică (pentru alessia5158):

Umm, pentru cei care se vor afla vreodata in acelasi impas ca si mine, voi prezenta mai jos felul in care i-am dat de cap acestei probleme:
Deci, exista un program, numit AutoCAD, in care odata desenata figura geometrica cu dimensiunile aferente laturilor, tastezi in campul de comanda "AA"- prescurtarea de la "area"= aria, comanda care intoarce aria si perimetrul unei figuri geometrice inchise, oricaaat de complicata, faaara nicio problema!

| Mihaela1964 a răspuns:

Daca inmultesti perimetrul cu inaltimea vei obtine aria laterala...ai uitat si ce-ai invatat, vai!

| MitroKta explică (pentru Mihaela1964):

Ei, ei! Nu prea ma flatezi! laughing
Aria laterala o stiu calcula cum zici tu, dar eu as fi vrut sa calculez aria asta nestiind care e perimetrul. Adica daca stiam aria bazei si inaltimea, ca sa aflu volumul si apoi sa fac ceva sa scot aria laterala... dar eu cred ca as fi inventat alta matematica daca gaseam formula asta laughing
In fine, am rezolvat, era vorba de o cladire cu baza complicata, nu era dreptunghi sau triunghi sau mai stiu eu ce figura geometrica.
Merci de ajutor oricum!