| anonim_4396 a întrebat:

Va salut! Mi'am propus sa tin o dieta pentru a da jos cateva kilograme. Dieta suna cam asa :
-Dimineata: 2 felii paine prajita + 2-3 felii branza + 1 rosie
-Pranz: 2 felii paine prajita + 2-3 felii branza + 1-2 ou(a) fiert(e)+ 1 rosie
-Seara(ora 18:30-19:00): 1 felie paine prajita + 1-2 felii branza+ 1 ceai.
Credeti ca am vreo sansa sa slabesc cu o astfel de dieta? Daca da, cam cate kg pe saptamana/luna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bambi12313 a răspuns:

Nuuuuu. Sa nu faci si tu prostia de aeu. In primul rand painea ingrasa, nu conteaza dca este prajita sau nu, iar daca tu practici aceasta diete maxim 2 saptamani o sa pici pe joc si nu pentru ca te impiedici ci pentru ca vei lesina. Evita sa mananci multa paine, in rest poti manca orice nu conteaza si cel mai important fa sport. Eu timp de aproape 2 saptamani am tinuut dieta, mai stricta decat a ta, sa zicem doar ca eu nu mancam deloc paine ci doar saleta ( de varza de rosi ) ou fiert, supa data prin stricuratoare, si faceam sport. Am slabit foarte mult chiar daca trecusera doua saptamani, dar dupa un timp am zis -gata- e destul si am realizat ca degeaba ma patimisem asa de mult sa dau joc 3-4 kg pentru ca le-am pus la loc in mai putin de 3 zile mancand si nu mult doar obisnuit. Tu pentru a te mentine asa cum doresti ar trebui sa mananci toata viata doar paine prajita, branza si ceai si este imposibil deoarece, nemancata si cu stres si ore nedormite, de aduc intr-o stare in care vei fi nevoita sa stai in spital, sa iei tot timpul medicamente pana te faci bine. Chiar daca iti ia mai mult timp fa sport pentru ca asta te ajuta nu pastilele sau infometarea.

4 răspunsuri:
| Q69 a răspuns:

Inainte de diete trebuie sa renunti la bauturi carbogazoase
prea multe prajeli din dietea va afecta stomacul

| faramatania a răspuns:

Cred că ai șanse, dar e mult prea sec acest regim.ai putea să-l mai modifici puțin.Să zicem așa:
Dimineața:
1 felie de păine prăjită cu brânză dietetică(cât pentru acea felie de pâine)+1 ou fiert+1 roșie+apă plată(sau ceai, cum preferi, dar neîndulcit, preferabil ceai verde)
Prânz:
O friptură la grătar(cca, 200gr.)fără pâine+o salată+apă plată. Friptura să fie din carne de pui, sau mușchi de vită.
Seara:
O porție mare sau cât vrei de legume la cuptor cu sos de roșii, sau înăbușite+o felie de pâine prăjită+apă plată.
Apă plată obligatoriu cca.2 l/zi
Cât ai putea slăbi într-o săptămână cu o asemenea dietă, este destul de săracă în calorii, are totuși și ceva proteine, cred că 3/4 kg.Doar pentru o săptămână și nu mai mult, este ok.În săptămânile următoare o mai poți îmbogăți, restricție rămânând la făinoase, zahăr, grăsimi animale.Succes!

| AFR81 a răspuns (pentru faramatania):

Da, bineinteles ca n'o sa ma rezum doar la painea aia prajita cu branza. N'am mai stat sa mentionez, o sa mananc si carne la gratar si mai multe... In fine, multumesc tuturor pentru raspunsuri!

| laura81 a răspuns:

E o dieta ce iti priveaza organismul de multe substante nutritive. Asa cum a spus si bambi12313 vei pune la loc rapid tot ce vei da jos.
UIte aici un articol care explica ce se intampla cu organismul tau atunci cand vrei sa slabesti rapid si ce poti face pentru a slabi sanatos: http://ideipentrufemei.blogspot.ro/......stile.html