| OnlyTheScript a întrebat:

Am o intrebare mai...ciudata. As vrea sa am propriul meu stil, dar nu ma refer la stil vestimentar, ci la stilul "limbajului". De exemplu, colega mea are propriul ei stil al limbajului, cand cineva ii pune o intrebare la care nu stie ce sa spuna, spune sec "Da." sau cad se intampla ceva amuzant dar ciudat, ea zice " Țagani"...eu de exemplu am o singura replica originala, cand sun uimita de ceva spun "Ce pisici?!"..va rog sa ma ajutati cu cateva. Dau funda la cele mai tari.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Astea, ce spui tu, sînt niște expresii pur teribiliste, ( mai ales adoles centine, acceptabile printre amici) prin care, cel ce le folosește își exprimă cumva inapetența ( sau dezacordul) față de spusa altcuiva, sau puțină luare în derîdere, sau ceva care să șocheze.
Gen : Care tigaie?
Sau „dezastru"sau
„catastrofă".
Sau : - Ce mai faci?
- Aștept tramvaiul!
Sau : - Ce mai faci?
- Dau cu var!
Sau : Dau o sîrmă ( adică un telefon).
Sau: Fac legătura cu pămîntul ( mă duc să mă urinez).
Mamă, am un glod! ( cînd se anunță o imperioasă defecație).
Am ieșit la o talpă = ( la o plimbare).
Dacă îmi mai amintesc ( astea erau de-ale mele, din urmă cu vreo 50 de ani) ți le voi comunica.

| denna_6865 a răspuns:

Daca te ajutam noi nu o sa se mai numeasca''stil propriu'' big grin