| raduspace10 a întrebat:

De ce ma simt ciudat ca peste cateva saptamani fac 20 de ani? Nu ma simt batran, dar simt o stare ciudata in legatura cu viitoarele mele relatii sociale. Nu mai sunt multi ani si o sa am o gramada de prieteni cu facultatile terminate, cu joburi. Pana aici e ok. Dar zic "nu mai e asa mult pana la 30", cand ma sperii ca oi fi insurat si eventual si cu copil. Nici 30 de ani nu m-ar facea sa ma simt batran, dar ceea ce ma sperie este ca simt ca lucrurile nu o sa mai fie cum au fost. De exemplu, stilul asta de iesit in proasta cu orice ocazie - o sa devina din ce in ce mai des "sunt ocupat". Ok, o inteleg, ca o sa fiu si eu, dar pare asa ca nici distractiile nu o sa mai fie ce au fost de cand o sa inceapa "maturitatea" sa isi spuna cuvantul.
E o stare normala pe care o am? Credeti ca mai am macar asa vreo 5 ani de perioada de asta "de tinerete", la modul propriu? (prin tinerete ma refer de asta stil facultate, liceu). Din experienta voastra, cum se schimba relatiile cu prietenii odata cu terminarea facultatilor?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este primul an cand oficial ai intratat la maturitate si nu ar trebui sa te simti ciudat, din nici un punct de vedere, ci foarte bine, fiindca esti foarte tanar si ai o viata inainte, sa o traiesti la maxim!

Incearca sa privesti lucrurile pozitiv, ca sa ai parte de fericire in viata.
Un om fericit si pozitiv, se simte tanar si la 50 de ani, iti pot spune asta din proprie experienta.
Relatiile se cimenteaza in timp, daca le intretii, dar numai cele de bun simt, care merita pastrate si cultivate.
Viata este frumoasa la 20 de ani, cand ti se deschide o alta lume in fata si "n" posibilitati sa o explori.
Ia decizii cu intelepciune, gandind de 2 ori fiecare decizie pe care vrei sa o iei, ca sa nu regreti mai tarziu.
Pastreaza 1-2 prieteni adevarati langa tine, fiindca conteaza calitatea lor, nu cantitatea, pierzand timp pretios, cu oameni care nu-ti merita timpul si prietenia.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Inca odata spun: felicitari Dana. Nu am ce sa-i mai spun. Ce diferenta intre o femeie care stie ce sa spuna, cunoaste si una semidocta, care crede ca stie tot, dar nu stie nimic, cum este Annastassia. Un singur exemplu. Ea spune: Este primul an cand oficial ai intrat la maturitate. Oficial primul an de "maturitate" este cand omul implineste 18 ani. Asa zice Constitutia Romaniei. A doua: un om matur este persoana care a trecut de 50 de ani. Amalgam de termeni.

| Dana1999 a răspuns:

Ai trecut deja de o etapă a vieții, numita copilărie. Acum trebuie să treci si de etapă numita adolescență. E doar prima tinerețe in care înveți cum e viata.
Mergi mai departe ca oricum nu rămâi in loc! Bucura te de trecerea timpului asa cum e! Grijile dispar cand te bucuri de fiecare zi a vieții tale. Gândește te ca multi nu au ajuns la varsta ta.