| Smile2BHappy a întrebat:

Am o intrebare pentru fete. Am 13 ani si inca nu mi-a venit menstruatia. Ar trebui sa ma ingrijorez? O prietena mi-a zis ca sunt persoane carora nu le vine deloc, e adevarat?
P.S.: nu sunt eu o pofticioasa si mananc destul de putin ca asa sunt eu.

8 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Tuturor fetelor le vine menstruația. Fiecare fată se dezvoltă într-un ritm propriu, se numește dezvoltare hormonală.
Nu este absolut niciun motiv de îngrijorare, menstruația poate să apară până la vârsta de 18 ani, abia după 18 dacă nu vine este un motiv de îngrijorare și trebuie consultat un doctor.

| anss23 a răspuns:

Nu-ti fa griji, mai ai timp sa te maturizezi.Si nu, nu cred ca exista vreo fata careia sa nu-i vina menstruatia, poate doar sa aiba vreo problema medicala care sa o intarzie mult sau sa o faca neregulata.Si nu te mai baza pe sfaturile "prietenelor" tale, poate ai incredere in ele dar avand in vedere ca sunt de aceiasi varsta cu tine de multe ori parerea lor nu e una corecta, adica si ele sunt prost informate.deci ce vreau sa spun e ca mai bine ai vorbi despre nelamuririle astea cu un adult, cu mama ta de exemplu.laughing

| Nolkyz a răspuns:

Stai linistita, se va intampla.

| michelia a răspuns:

Nu te ingrijora. Fiecare fata are uj ritm propriu de dezvoltare hormonala.
Fiecarei fete ii vine intr-o zi ciclul, deci si tie. Sint destule cazuri cind intirzie pina la 14 ani. Te afli in grafic, nu-ti fa probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tuturor fetelor le vine. Nu te ingrijora, esti inca mica, o sa iti vinawinking!

| Carmen100 a răspuns:

Sallbig grin Nu te ingrijora. Nu e nimic anormal. Cat despre ce zice prietena ta... e total fals. Stai linistitahappywinking

| Smile2BHappy explică:

Multumesc foarte mult pentru ajutor.

| Diano4ka1 a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi fiecare fetita are acesta menstrutie.Inca esti micuta totul e inainte.Nu este rau deloc pur si simplu trebuie sa ai rabdare.Si nu este adevarat in legatura cu ceea ce ti-a spus prietena ta.toate fetele au aceasta menstruatie. Sper ca ti-am fost de folos, iar eu nu te implor sa-mi oferi funda, daca tu crezi ca sfaturile mele sunt vrednice de funda, da-mi-o. Sper ca te-am ajutat!