| Adelinaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Buna TPU, am o problema, de fapt nu o pot numa chiar problema, mai bine zis o dilema, in legatura cu propria'mi persoana, aproape toti cred ca sunt o persoana vesela si simpatica, dar eu nu sunt chiar asa, asta e doar o fatada, nu stiu cum sa fac sa nu mai pus suflet vreau sa fiu mai indiferenta si nu pot, si din cauza asta sufar enorm. Va rog, spuneti'mi cum sa fac sa nu mai fiu asa de mata si sa nu ma mai atasez de toti oamenii care trec prin viata mea si ma fac sa sufar. sad

4 răspunsuri:
| d1onn5o a răspuns:

In primul rand analizeaza-i pe cei care trec prin viata ta.Intreaba-te ce crezi despre ei, observa-le calitatile, defectele. Abia Apoi decide daca merita sau nu sa te atasezi de ei.

| DeliaDaniela a răspuns:

De ce vrei sa fi indiferenta, sa nu mai pui suflet in ceea ce faci? e adevarat ca din cauza asta poti suferii, chiar mult! Dar asta nu inseamna ca tu esti 'greseala'. Inseamna ca ceilalti nu te apreciaza la adevarata ta valoare! Nu incerca sa fi o fire insensibila doar din frica de nu suferi, pentru ca asta e viata: toti suferim din diferite motive! Lasa-i pe ceilalti sa se schimbe in bine, nu te schimba tu in rauwinking Ajuta-i pe ceilalti sa te cunoasca cu adevarat si daca iti sunt prieteni adevarati nu numai ca te vor accepta asa cum esti, ci te vor si iubi asa cum estiwinking

| condreavaly a răspuns:

Buna adelina. problema e ca tu ui prea mult suflet si nu e bine deloc daca nici cealalta persoana nu pune...mai bine nu zic multe ca nu e mai bine...dar ramai asa cum esti tu

| madalinaioana2008 a răspuns:

Asa sunt si eu, si oricum e cam greu.mereu incerc si imi spun ca nu mai trebuie sa fac asta, sa ii las in pace.incearca la fel.nu mai baga toate lucrurile in seama, toate nimicurile. daca vezi ca o persoana nu te merita, fii si tu altfel.nu ii lasa sa isi bata joc d tine, ca lumea e cam rea si nu prea mai sunt prieteni adevarati.toti profita, dar asta nu inseamna sa te marginalizezi.tu sa fii prietenoasa si sa iti alegi prietenii cu grija.:* multa bafta:*