| budeanu a întrebat:

Am o problema ff intima asa ca nu stiu cum sa v-o zic :s imi este si rusine :s :s :s deci de cateva luni mi-se scurge o secretie alba, vascoasa si nu are miros si stiti voi d unde.Nuj ce sa mai fac :-s. ce este acea secretie? De ce mi-se scurge mie? Mentionez faptul ca nu am menstruatie.(poate ca sunt si oameni seriosi pe TPU care nu o sa se rada ).(am doar 11 ani). E posibil sa-mi vina menstruatia? am mai pus intrebarea asta dar nu stiu dc nu ma lassa sa vad raspunsurile. App si daca imi vine menstruatia, ce tampoane imi recomandati? funditaaa Ms anticipat

7 răspunsuri:
| GoguSteriade a răspuns:

Hmm, mai e nevoie sa fac o presupunere sau o trec direct ca certitudine ca este lichid lubrifiant secretat in mod natural?

A, si legat de tampoane, foloseste Always sau Carefree.

| CrissDot a răspuns:

Pai si eu am tot 11 ani si am si menstruatie si aia si nu e nimic rau asa ca stai linistita si tampoane, always de noapte sunt cele mai bune ca nu iese nimic din ele. fundita? te rog!batting eyelashes

| maissner a răspuns:

Chestia aia se numeste secretie vaginala. Va urma sa iti vina ciclul dar nu se stie in cat timp, poate fi o saptamana, o luna sau mai multe, un an. Mie mi-a venit ciclul la 2 ani dupa ce mi-a venit secretia vaginala. Tu sa stai linistita ca asta e perfect normal(sa nu te agiti ca e totul ok). Si pentru cand iti va veni ciclul iti recomant absorbantele always.Eu din astea folosesc si sunt foarte bune. Sper ca te'am ajutat :*

| sadlifetobe3 a răspuns:

Eu am 19 ani si am aceea secretie alba de la 10 ani si este ceva normal. acea secretie sunt ca un fel de ciuperci ce iti protejeaza vaginul... si care iti da semne de maturitate... eu una folosesc ob este foatre bun deoarece
1 - nu miroase urat
2-nu ai tamponul ala intre picioare sa ti se lipeasca si sa simti ca ai avea o scandura
3 -esti curata tot timpul
4- cand se umple simti ca te uzi o picatura pe chilotei
daca ti-am fost de ajutor astept funda pup

| Alesha a răspuns:

mai deci chestia ai vascoasa si alba este o secretie vaginala este in regula nu conmteqaza asa e la toate fetelewinking. iar menstratia iti poate veni si la 9 ani asa ca.winking stai linistita. nu enimic grav.winking si tampoane. nu-s tiu tampoane normale.winking

| Izma a răspuns:

O secretie vaginala normala este clara sau putin albicioasa, cu o consistenta precum a albusului de ou, fara miros sau cu un miros specific, care nu este neplacut (este chiar placut fiindca, printre altele, atrage...). Si de aici incep diferentele, fara ca aceste diferente sa insemne probleme in starea de sanatate a vaginului. Secretia vaginala normala are caracteristici individuale in ceea ce priveste cantitatea si aspectul. Aceste caracteristici pot fi modificate, in mod fiziologic de-a lungul ciclului menstrual sub influenta balantei hormonale, in cazul excitatiei sexuale, in cazul folosirii unor anticonceptionale hormonale, in cazul unor medicatii, in cazul sarcinii.

La fiecare femeie exista un "tipar" al secretiilor vaginale, de-a lungul unui ciclu menstrual. Fiindca pot exista diferente fara ca acestea sa insemne si anormalitate, pentru a stabili normalitatea sau anormalitatea, este mult mai usor de urmarit schimbarea, iesirea din "tipar". Si este usor de stabilit daca secretia vaginala este normala sau nu prin a sti cum NU trebuie sa fie o secretie vaginala. In cazul aparitiei unei stari patologice (imbolnaviri a zonei genitale) apar modificari ale aspectului obisnuit in ceea ce priveste cantitatea (creste), consistenta (devine apoasa sau branzoasa), culoarea (devine gri, verzuie, galbena), mirosul (devine neplacut), modificari ce se pot asocia si cu aparitia unor stari cum ar fi mancarimile, usturimile, durerile spontane la contactul sexual, senzatiile de arsura.

Vaginul a fost "proiectat" in asa fel incat isi poarta singur de grija si totul ar fi bine daca nu am interveni noi sau daca am fi atenti cand intervenim. Cum isi poarta de grija? Tocmai prin aceste secretii. Din punct de vedere al igienei, secretiile curata vaginul mentinand o stare de echilibru. Din punct de vedere mecanic mentin rezistenta mucoasei uterine - o mucoasa umeda este mult mai rezistenta la solicitari decat una uscata - gandeste-te la buze, cum ti le umezesti pentru a nu le lasa sa crape.

Aceasta secretie bazala are o variatie individuala. In momentul excitatiei sexuale, incepand din primele 10 - 20 de secunde, vaginul secreta un mucus incolor care ajuta la lubrifiere, usurand intromisia penisului. Cantitatea de luchid natural de lubrifiere difera de la femeie la femeie si la aceeasi femeie de la perioada la perioada.

De asemenea, de-a lungul ciclului menstrual in aspectul secretiilor vaginale apar unele schimbari in ceea ce priveste volumul, consistenta si culoarea lor, existand caracteristici pentru perioada fertila, caracteristici ce permit o mai buna miscare a spermatozoizilor in tractul genital si caracteristici pentru restul perioadei.

. si. tampoanele. alawys sunt cele mai bune. zic eu :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu tot am asa secretie si la ineput m-am speriat, dar apoi am citi pe net despre ea... dar am alta intrebare:am 14 ani si nu am menstruatie...este ceva grav?