| evowarr11 a întrebat:

Am o problema foarte mare! Astazi m-a prins mama fumand si nu ma mai lasa la revelion! Cum sa o conving sa ma lase ceva sfaturi? HELP PLS

Răspuns Câştigător
| SweetChild1 a răspuns:

Mamele țin la noi și de asta ne pedepsesc. Încarcă să îi recâștigi încrederea. Mergi la ea și ține o discuție legată de faptul că o să te schimbi. Spune-i că te-ai luat după alți băieți care erau în centrul atenției și ai vrut să fi ca ei. Când mama mă ceartă pentru ceva anume îi spun așa: " Mama, am greșit și acum ce vrei să fac? Promit că nu mai fac asta, îți jur. Poți chiar să mă controlezi peste tot, că nu mai am nimic. Verifică-mă în fiecare zi dacă e nevoie, că nu mai fac asta. Lasă-mă măcar acum, că după revelion mă poți pedepsi cum vrei și să îmi iei înapoi telefonul!" Eu cam așa îi spun de fiecare dată și surprinzător cedează. Încearcă să vorbești așa cu ea, dar nu cu glas ridicat că mamelor nu le place așa. Dacă asta nu merge, încearcă varianta copilului perfect. Fă curat, ajut-o cu treburile înainte să te roage ea că tot vine revelionul și să nu faci prostia să o contrazici. Când mă cert cu mama, încerc să învăț mai mult. Și asta este o variantă. Chiar dacă este vacanță fă-ți temele de pe acum să observe că te-ai schimbat și îți pasă. Încearcă să aplici toate aceste sfaturi și tot odată să te lași și de fumat că acum mama ta știe ce faci și te va contola și îți va interzice mai mult să pleci undeva, fiindu-i frică deoarece va crede că iar vei face asta. Dacă te-au ajutat aceste sfaturi aștept funda.

4 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Poate s-a suparat ca nu i-ai spus. De obicei parintii se supara cand minti. Mai bine erai sincer cu ea.
Eu zic sa porti o discutie cu ea si sa-i explici ca te-ai apucat si asta e. Nu mai ai ce face acum. Oricum e mai bine sa stie.

| WhiteTiger15 a răspuns:

Pai nu stiu incearca si tu sa nu o mai superi sau ceva de genul...

| GavriloaeAna a răspuns:

Pai...vorbeste cu ea, spune-i ca-ti pare rau si fa anumite lucruri.gen:spala vasele, matura sau da cu aspiratorul, pregateste-i o surpriza...

| Mari_Tudor_1977 a răspuns:

Pentru inceput nu mai fuma pentru ca iti faci rau si cerei scuze de multe ori mamei tale