| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema destul de mare. tatal meu fumeaza de 20 de ani si in noiembrie a fost operat la inima tot din cauza tigarilor.mama sa certat de multe ori cu el si tot nu le lasa. acum in loc de 30 fumeaza doar 1. cum spune el dar nu il cred. si ieri am simtit si in toate zilele il simt a avut o tigara electronica si a venit in casa cu ea in gura dupa ce mama la prins fumand pe ascuns. a incercat sa zica ca il ajuta sa se lase dar fratele meu a aruncato in oras.azi l-am urmarit si l-am prins fumand in fata mea.imi vene sa eu bag pe gat sai sput tot ce ma doare i-am si spus ca stiu cand fumeaza si ca inca il urmaresc dar de ce inca fumeaza a vazut moartea cu ochi si nu sa potolit.of.as vrea niste sfaturi in legatura cu ce sa-i pun in tigari in apa... dar nu ceva scump sau nicorette ca a avut o gramada si tot nu au mers. ce sa fac sa il urmaresc sa-i zic mamei?

3 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Tata tot asa a avut probleme cu inima din cauza fumatului dar el dupa ce doctorul i-a zis ca o sa il opereze daca nu se lasa de fumat a 2 zi nu a mai pus gura pe tigara. Tata a reusit sa se lase cu ajutorul familiei care il incuraja si de fiecare data cand avea chef de o tigara isi facea un ceai sau lua ceva de mancare.Si treptat treptat s-a lasat.

| birdie14 a răspuns:

Incerci degeaba sa-i pui fel de fel de chestii in mancare sau etc.
Nu-l fortati sa se lase de fumat asa de odata.Nu poti scapa de un viciu doar batand din palme...Este dependent dar in acelasi timp este si constient ca-si face rau singur, dar nu poate renunta...
Singurul lucru pe care poti sa-l faci este sa ii explici ca acest viciul il poate indeparta de familie si de tot ce poate a iubit toata viata...trebui sa inteleaga ca nu-l va incalzi cu nimic o tigara,cand voi nu-i ve-ti mai fi aproape.
Mult noroc si imi pare rau pentru ce se intampla,am trecut si eu prin asa ceva si stiu ca este foarte rau, mai ales ca, copii sufera cel mai mult.

| alin81severin a răspuns:

Lasati-l sa fumeze in continuare sa nu-l aveti pe constiinta.Stiu pe cineva care pe patul de moarte a cerut sa i se aduca o tigara si un paharel de tuica dupa care a murit...asa ca... funda?