| ClearSky00 a întrebat:

Buna TPU..am o problema mai naspa sa zic asa..prin vara eram extrem de sociabil si mi-am facut o gramada de prieteni si prietene..toate bune si faine pana cand a inceput scoala.bum toata lumea era mai ocupata inclusiv eu..tot asa pana chemam si eu pe cineva pe afara..de multe ori m-au refuzat ori ca au nu stiu de facut ori alte motive..si acum de la o vreme am ajuns sa nu mai tin legatura cu toate persoanele..si acum simt nevoia sa imi fac si mai multi prieteni dar parca ceva ma impiedica..asta m-a afectat si in relatia cu fetele..doresc si o prietena dar parca ceva ma opreste si nu imi place lucrul asta..as vrea sa scap de asa zisa "temere"..niste sfaturi utile. fara misto

2 răspunsuri:
| Anonim9114562123 a răspuns:

Eu zic ca ce te împiedică, este oarecum sa nu 'trădezi' prietenii actuAli. Dar și așa, exista mai multe modalitati; Poate ei chiar nu au timp ori sa iasa, dacă nu, poate problema este la ei. Și eu îmi refuz tot timpul prietenii, pentru ca nu văd nicio plăcere sa mă duc in oraș, ci doar pentru a merge cu prietenii la evenimente. Dacă excluzi și varianta ăsta, Îți sugerez sa Îți faci un bff, care îți e alături orice ar fi, nu din ăştia care te refuza. Succes!

| Ahrixxxx a răspuns:

Te impiedica timiditatea si frica de esec.
In fiecare din noi e putina timiditate dar cu ea nu faci nimic.
Trebuie sa lasi retinerile, suntem atatia oameni pe glob, daca te refuza o fata, sau cineva iti arata ca nu vrea sa fiti prieteni, nu e un dezastru, asta e, mai incerci.
Cum esti tu acum, toata lumea trece printr-o etapa de genul, unii chiar simt ce simti tu constant, toata viata.
Fii tu insati iar cine te place si va vrea sa petreceti timp in continuare, iti va fi prieten. Insa aici trebuie sa na, le dai si tu mesaj, ii intrebi daca vor sa iasa, discutati subiecte care va intereseaza pe amandoi si vei vedea daca persoana aia e interesata la randul ei, crede-ma.