| Taredef a întrebat:

am o problema mare.
Eu sunt emotiva, mereu cand un profesor ma intreaba ceva, eu incep sa tremur si sa am emotii + ca ma balbai. Dar cel mai naspa e ca acum cativa ani am participat la o piesa de teatru (in cadrul scolii), chiar mi-a iesit, dar de atunci, cand mai apare o piese de teatru ceva, sunt oarecum obligata sa particip. Cum as putea sa rezolv faza cu emotiile?

Eu speram sa ma fac "fata retrasa care nu vorbeste cu nimeni" doar ca sa nu ma mai bage lumea in seama, dar nu merge sad

4 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Emotiile sunt cauzate in principal de gandirea negativa, lipsa de incredere in tine. Trebuie sa inveti sa-ti elimini gandurile negative, sa-ti controlezi sentimentele de nesiguranta, sa iti schimbi perceptia deformata despre propria ta persoana. Tot timpul sa-ti spui ca "am reusit si altadata si voi reusi si acum". Evita anturajul cu atitudini negative fiindca ele iti vor accentua acea nesiguranta de sine si cauta sa ai alaturi oameni optimisti care sa te sprijine si sa te incurajeze.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Andeuta a răspuns:

Si eu eram la fel. Singurul mod de a iesi din starea asta este sa continui sa ai activitati in care te vei implica in mod direct si vei lua in permanenta contactul cu oamenii. Asta te va ajuta. Daca nu vrei sa treci peste asta poti pur si simplu sa refuzi sa comunici, nimeni nu te obliga desi nu iti indic asta.

| ninive8 a răspuns:

Nu trebuie sa ai emotiti, si eu am a vut acelasi lucru trebuie doar sa ii raspunzi atat, succes