| 3Iuliana21 a întrebat:

Bună TPU!
Am o problemă, nu am incredere in mine si nu imi place cum arat. Acestea doua imi influențează viața. Mereu imi pun întrebări despre mine, despre iubitul meu, nu sunt deloc sigură pe mine!
Am 19 ani si sunt un pic plinuta, am 1, 62 m si cântaresc 65 de kg.
Eu cred ca din cauza ca nu ma accept pe mine asa cum arat apare confuzia asta in viata mea.
Ma puteți ajuta cu niște sfaturi?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AndaAlexandra a răspuns:

Într-adevăr, totul pornește de la faptul că nu te accepți așa cum ești tu și asta e cel mai important. Nu ești grasa, dar te deranjează acest lucru. Încearcă să lucrezi la acest aspect dacă asta te-ar putea face sa îți schimbi părerea, dar fa-o pentru că îți iubești corpul și vrei sa îți fie bine, nu pentru că îl urăști.
Și totusi, eu as spune că problema nu este corpul tau ci ceea ce crezi tu despre el. Cauți perfecțiunea exterioara când ești deja perfecta așa cum ești.
Știai că gropita din obraji este considerata defect? Cu toate astea, persoanele care o au sunt atât de drăguțe...
Iubeste-te așa cum îți dorești ca ceilalți să o facă. Totul pleca de la tine, de la felul în care te simți în pielea ta.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să faci o meditație, rugăciune, autosugestie cu următoarea mantră.
Mă observ, mă accept.

| RAY a răspuns:

Ai nevoie de o dezvoltare a personalitati iuliana

https://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/......personala/

Vă doresc o viață bogată, sănătoasă și fericită; o viață în care vă dați darul răbdării, virtutea rațiunii, valoarea cunoașterii și influența credinței în capacitatea voastră de a visa și de a obține recompense vrednice " – Jim Rohn
Într-o zi, mentorul meu, domnul Earl Shoaff, mi-a spus: „Jim, dacă vrei să fii bogat și fericit, învață bine această lecție: Învață să muncești mai mult pe tine decât pe tine în locul tău de muncă". a fost cea mai provocatoare misiune a tuturor. Această afacere de dezvoltare personală durează o viață.

Vedeți, ceea ce deveniți este mult mai important decât ceea ce obțineți. Întrebarea importantă pe care o întrebi în această slujbă nu este: „Ce primesc?" În schimb, ar trebui să întrebați: „Ce am devenit?" Ceea ce devine direct influențează ceea ce obțineți. Gândește-te în felul acesta: Cele mai multe dintre lucrurile pe care le ai astăzi, le-ai atras de a deveni persoana pe care o ai astăzi.

De asemenea, am constatat că veniturile rareori depășesc dezvoltarea personală. Uneori, venitul are un salt norocos, dar dacă nu învățați să vă ocupați de responsabilitățile care vin cu el, acesta va scădea, de obicei, la suma pe care o puteți face.

Este greu să păstrezi ceea ce nu a fost obținut prin dezvoltarea personală. Deci, aici este marele axiom al vieții: Să ai mai mult decât ai devenit, să devii mai mult decât tine.

Abilități de succes în piață
Piața este un loc exigent. Există o mulțime de oportunități, dar trebuie să vă pregătiți și să vă pregătiți. Trebuie să petrecem o parte din acest an pregătindu-ne pentru anul viitor și trebuie să petrecem o parte din acest deceniu pregătindu-se pentru următorul deceniu. Sperăm că motivul pentru care suntem aici, căutăm bine, facem destul de bine, este pentru că am petrecut o parte din ultimul deceniu pregătindu-se pentru acest deceniu.

O mare parte a vieții este cheltuită pregătindu-se, pregătindu-se și o parte din ea este dezvoltarea abilităților care duc la succes pe piață. Începe cu dezvoltarea personală, cu auto-îmbunătățire și cu progrese măsurabile.

Dezvoltarea personală este o provocare
Dezvoltarea personală este o forță. Este o luptă. Este o provocare. Nu ar fi nici o victorie fără o provocare. Asta e tot ceea ce înseamnă viață. Este lupta și provocarea de a ne dezvolta noi înșine și abilitățile noastre de a vedea ce putem crea în calea valorii pe piață. Își ia acele abilități și valoare pe piață și văd ce va reveni pentru noi.

Noile obiceiuri nu vin usor, dar pot fi dezvoltate. Uneori, când dezvoltați o mulțime de impulsuri într-o direcție, nu este atât de ușor să se schimbe, dar este posibil. Nu este ușor, dar este posibil.Cineva a spus odată: „Succesul este de 10% inspirație și transpirație de 90%." Trebuie să citiți cărțile, să învățați abilitățile, să vă puse în pași, să faceți mișcările mintale și să vă pregătiți.

Inspirația este bine, dar inspirația trebuie să conducă la disciplină. Este un lucru să fii motivat, dar e un alt motiv să fii suficient motivat pentru a lua clasele, pentru a citi, pentru a face repetiția, pentru a trece prin ea mereu, până devine parte din tine. Și acestea sunt provocări. Nu sunt ușor, dar sunt provocări că, dacă câștigi și dezvolți și te dezvolți, asta determină locul tău, întoarcerea, capitalul tău, valoarea pe care o ai de pe piață.

3 părți ale dezvoltării personale
Am împărțit dezvoltarea personală în trei părți.

1. Spiritual
Unii oameni cred că suntem doar o extensie și o formă avansată a speciilor animale, dar cred că oamenii sunt unici. Cred că calitățile noastre spirituale ne fac să fim diferiți de toate celelalte creații.Acum mă consider eu un amator în acest domeniu, dar indiferent de trecutul tău, cred că ar trebui să evaluezi ce creștere și schimbare vrei să faci în acest domeniu vital. Valorile spirituale și etice vor ajuta la construirea unei fundații puternice sub căutarea bogăției și a fericirii.

V-aș recomanda să fiți elev de partea spirituală a naturii voastre. Asigurați-vă că studiați, practicați și învățați. Nu fiți lipsiți de griji în legătură cu acest lucru, deoarece este ceea ce ne face să fim noi, diferită de câini, pisici, păsări și șoareci. Indiferent ce trebuie să citiți și să asimilați pentru a se dezvolta în acest domeniu, aș sugera cu tărie să faceți acest lucru.

2. Fizic
Corpul și mintea lucrează împreună. Și pentru ca mintea ta să aibă tăria de a lupta, corpul tău ar trebui să fie cât mai bine posibil.

Ați auzit fraza „Bucurați-vă corpul ca un templu." Un templu – nu un cuvânt rău. Ceva de care ai avea grijă extrem de bine. Tratați-vă corpul ca pe un templu, nu pe lemn, nu-i așa? Un templu. Ai grijă de asta.

Singura casă în care trebuie să trăim este corpul fizic, și asta face parte din succesul pe piață. Asta e bunăstarea fizică. Se simte bine despre tine fizic, astfel încât să intri pe piață cu un sentiment de auto-valoare și de încredere în sine, și acoperă mai multe părți.

Aveți un program de exerciții regulate? Dacă nu, găsiți unul pe care îl puteți urma și începeți. În plus, asigurați-vă că acordați atenție produselor alimentare pe care le consumați. Citiți toate cărțile despre nutriție pentru a vă crea propria minte și pentru a vă decide un plan bun de sănătate pentru dvs.

Apoi este aspect fizic. Fii suficient de priceput să ai grijă de aspectul tău pe piață. Are multe de-a face cu acceptarea ta. O mare parte din ea este modul în care apar altora – la locul de muncă, în comunitate. Există o zicală care spune: „Dumnezeu privește înăuntru și oamenii se uită în afară." Aceasta nu este o sugestie proastă, care înseamnă: Aveți grijă de Dumnezeu în interior și aveți grijă de afară pentru oameni. Poate crezi că oamenii nu ar trebui să te judece după apariția ta. Ei bine, permiteți-mi să vă spun! Nu vă bazați viața și ar trebui să nu. Doar bazați-vă viața pe realități.Sigur, când oamenii vă vor cunoaște, vă vor judeca mai mult decât ceea ce văd, dar, la început, ei vor să arunce o privire.

Acum, am o altă expresie bună pentru tine. Se spune: „Fiți conștient de sine, dar nu conștient de sine". Există un anumit punct în care trebuie să fim conștienți de noi înșine, să avem grijă de ea, apoi să lăsați-o să plece. Unii oameni se îngrijorează despre aspectul lor toată ziua, și mai degrabă le distruge decât adaugă. Așa că ai grijă de ea și lăsați-o să plece. Faceți tot ce puteți și permiteți-vă să faceți treaba. Fiți conștienți de noi înșine, dar nu până la punctul de a fi conștienți de sine.

3. Mental
Cea de-a treia parte a dezvoltării personale este mintea – întinderea minții tale, dezvoltarea bunelor obiceiuri de gândire, obiceiurile bune de studiu, urmărirea ideilor și încercarea de a găsi modalități de a le aplica comportamentului uman și pieței. Toate acestea necesită exercitarea minții, ceea ce eu numesc „minte-stretch".

Dorința dvs. de a aborda subiecte care sunt dificile și că majoritatea oamenilor au decis să lase diapozitivul vă oferă o margine extraordinară pe piață. Cum poți stăpâni abilitățile înalte, abilitățile extraordinare care te fac un interpret neobișnuit pe piață? Este nevoie de o întindere minte. Unii oameni ignoră poezia și literatura, Biblia, istoria și multe lucruri care par a fi puțin dificil de atacat.Dar dacă vă întoarceți întotdeauna de la ceva care la început pare puțin dificil, vă lași slăbit. Te lași nepregătită pe piață. Deci, nu vă fie frică să vă ocupați de lucrurile grele. Poate fi mult mai ușor decât crezi când intri în ea și învață abilitățile după pricepere.

O altă parte a întinderii minții este de a învăța cealaltă parte a argumentului. Indiferent dacă dezbateți în arena spirituală, politică, fizică sau comportamentală, nu vă fie teamă de cealaltă parte a argumentului. Dacă ești puternic din punct de vedere mental, poți să o rezolvi și trebuie să-i dai oamenilor credință pentru partea lor. Chiar dacă s-ar putea să nu fiți de acord cu ei, trebuie să fiți de acord că au venit cu un punct bun.

Vă puteți imagina ce puteți deveni dacă vă angajați să vă extindeți mintea? Vă puteți imagina ce abilități veți dezvolta, ce perspective veți avea?

Biblioteca dvs. de dezvoltare personală
O parte din toate acestea sunt în curs de dezvoltare ceea ce eu numesc o bibliotecă de dezvoltare personală. Dl. Shoaff ma făcut să mă întorc când aveam 25 de ani. Deoarece mi-a ratat cea mai mare parte a învățământului meu de colegiu, mi-a spus: „Îți dau de la tine să fii auto-educat".

Educația nu încetează atunci când părăsiți universitatea. Educația este un proces pe toată durata vieții. Trebuie să vă păstrați prin pași pentru a învăța. Așa intri în veniturile din cifre mai mari. Așa intri în întreprinderea de susținere superioară. Astfel deveniți un cetățean mai util, mai productiv și mai valoros, care aduce o contribuție familială, comunitară, țară, întreprindere. Lucrează din greu pentru a dezvolta aceste abilități și pentru a fi auto-educat.

Dl. Shoaff mi-a spus: „Educația standard vă oferă rezultate standard". De ce să nu depășiți standardul și media și acceptabilul și să deveniți avantajați, extraordinari sau capabili? De ce nu? M-am decis înapoi la vârsta de 18 sau 19 ani doar pentru a-mi găsi un loc de muncă, a munci din greu și a face tot ce am putut și domnul Shoaff a spus că mai este mult mai mult decât atât. De ce nu stăpânești niște abilități extraordinare? De ce nu te duci la nivelul superior? Așa am făcut-o.

Acum, unii oameni sunt doar în auto-îmbunătățire, auto-ajutor, lucruri inspirationale, dar nu puteți trăi numai pe bomboane mintale. Ai nevoie de mai mult de atât. Biblioteca ta trebuie să fie echilibrată ca și cămară în bucătărie. Nu poți fi tare doar pe chestii ușoare. Ar trebui să studiem istoria, biografiile și autobiografiile. Studiați oameni care au făcut lucruri unice, atât admirabile, cât și disprețuitoare. Trebuie să fim studenți ai ambelor.

Toate cărțile pe care noi vreodată trebuie să le facem la fel de bogate, sănătoase, fericite, la fel de puternice, de sofisticate și de reușite pe cât vrem să fim au fost deja scrise. Oamenii din toate categoriile de viață, oamenii cu unele dintre cele mai incredibile experiențe de viață, oamenii care au trecut de la banii la avere și din eșecul succesului au făcut timp pentru a-și scrie experiențele astfel încât să ne împărtășim bogăția lor de cunoștințe.

Obiceiul citirii este o piatră de temelie majoră în dezvoltarea unei fundații filozofice solide. Și, în opinia mea, este unul din fundamentele necesare pentru a obține succesul și fericirea.

4 Pași spre succes
Am dezvoltat patru pași spre succes în căutarea dezvoltării personale.

1. Idei bune
Ideile sunt semințele de viață ale întreprinderii. O viață mai bună vine prin căutarea ideilor bune. Nu încetați niciodată căutarea cunoștințelor. Găsirea de idei poate fi schimbarea vieții. Idei de afaceri, idei sociale, idei personale – nimic nu este la fel de puternic ca o idee a carei timp a venit. Fii un căutător de idei bune: idei în timp util, idei politice, idei de familie, idei sănătoase. Apoi, faceți ce fac eu: țineți un jurnal. Păstrați un jurnal al ideilor bune. Asta pentru studenții serioși. Obișnuiam să notez pe bucăți de hârtie și am aflat că nu le pot trece prin ele, nu le pot cataloga și am pierdut multe lucruri bune. Așa că am învățat să păstrez ideile bune într-un jurnal. Este o extensie a bibliotecii dvs. de învățare.

2. Planuri bune
Fii student al unor planuri bune. Planurile sunt importante deoarece dau naștere unor idei.Planurile iau idei pe piață. Planurile bine executate aduc idei în viața mai bună. Idei fără planuri pentru totdeauna atârnă ca o interpretare a artistului pe perete. Niciodată nu devin realitate. Ei nu devin niciodată substanță. Deci, fii student de planuri bune. Dezvoltați planuri bune, disciplinate.Riches nu veni prin traversarea degetele și de mers pe jos în ziua în speranța. Bogățiile și bogăția provin din planuri bine stabilite.

3. Trecerea timpului
Toți trebuie să învățăm să ne ocupăm de timp. Este una dintre provocările vieții, învățând să așteptați. O parte a succesului este răbdarea – trecerea timpului. Este nevoie de timp pentru a construi o carieră. Este nevoie de timp pentru a face schimbări. Este nevoie de timp pentru a învăța, a crește, a schimba, a dezvolta și a produce. Este nevoie de timp pentru a rafina filosofia și activitatea. Deci, da-ti timp pentru a invata, timp pentru a incepe un impuls, timp pentru a realiza in cele din urma.

4. Rezolvarea problemelor
Succesul este pur și simplu rezolvarea problemelor. Există tot felul de probleme: probleme de afaceri, probleme familiale, probleme personale, probleme financiare, probleme emoționale. Toată lumea are o listă de probleme. Rezolvarea problemelor provine de la întreprindere. Așa construiți în valoare și bogăție.

L-am cunoscut pe Neil Armstrong, primul om pe Lună. El a spus destul de simplu. El a spus că merge la lună și înapoi a fost doar o chestiune de rezolvare a problemelor. Problema 1: cum să ajungi acolo. Problema 2: cum să mă întorc. E simplu, nu? El a spus să vă asigurați că nu plecați până când nu ați rezolvat ambele probleme. Pune bine. Sigur, unele lucruri sunt complicate, dar dacă luați o singură bucată la un moment dat – rezolvați problemele, puneți-le înapoi împreună – nu vă puteți crede întreprinderea pe care o puteți construi, viața pe care o puteți construi, abilitățile pe care le puteți construi. Luați o bucată la un moment dat, stăpânește-o și apoi puneți-o înapoi pentru ao rezolva.

Puneți-l pe hârtie
Învață să rezolvi problemele pe hârtie. Trebuie să-ți dai niște gânduri pe hârtie. Dacă te descurci tot timpul din cap, e prea ușor să faci erori. Deci, luați o bucată de hârtie și petreceți puțin timp pentru a sublinia problema. În loc să vă gândiți doar la asta, luați ce este în cap, puneți-l pe hârtie și rezolvați-l. Vă ajută să vă concentrați. Te ajută să te duci la zero.

Acum, atunci când precizați problema la maximum, adăugați această singură întrebare: Este totul? Spui că nu trebuie să ne ocupăm de probleme. Nu, nu trebuie să ne ocupăm de ele sau să trăim în ele, dar cel puțin trebuie să le spuneți. Pentru că nu le puteți rezolva până când nu le definiți în mod clar.

3 întrebări simple
Răspunsul la rezolvarea problemelor intră în trei întrebări simple.

1. Ce pot face?
Ce pot face pentru a rezolva problema? Ce pot face? Atunci începeți să dezvoltați ceea ce numim lucrări de lucru. Spuneți, bine, iată răspunsul potențial numărul unu. Acesta este un răspuns.Răspunsul potențial numărul doi este o posibilitate. Și numărul trei, este o posibilitate. Începeți să stabiliți soluții posibile. Apoi vă întoarceți și analizați aceste soluții. Numarul trei? Ați ajuns deja la concluzia că va dura prea mult. OK, numărul doi? Un semn de întrebare prea mare. Probabil numărul 1 este. Prima dvs. înclinație a avut dreptate. Studiați-vă puțin și vedeți dacă asta este.

2. Ce pot citi?
Primul pas pentru rezolvarea problemelor este de a le scrie. Al doilea pas este de a elabora lucrări de lucru cu privire la posibilele soluții. Dacă nu face acest lucru, iată întrebarea a doua: " Ce pot citi? Poate eu carte despre problema ta. Cineva a petrecut o viață în încercarea de a-și da seama de această problemă. Ați putea obține beneficiul imediat al sfaturilor acestei persoane, dacă aveți timp să vă uitați. Poate este scris în mod concis undeva. Nu trebuie să reinventezi roata. Dacă vă faceți temele, puteți găsi soluția.

3. Cine pot să întreb?
Dacă aceasta încă nu funcționează, iată a treia întrebare: Cine pot să întreb? Acum, nu ezitați să întrebați, dar permiteți-mi să vă dau un indiciu: Nu întrebați mai întâi. Dacă întrebați mereu, nu veți dezvolta abilitățile necesare pentru rezolvarea problemelor. Ce este mai valoros decât soluția la o problemă? Abilitățile de rezolvare a problemelor. Răspunsul la o problemă este temporar, în timp ce abilitățile de rezolvare a problemelor sunt permanente. Deci nu sunt doar răspunsurile de care avem nevoie, ci abilitățile de care avem nevoie. Dar, dacă ați încercat tot ce vă stă în putință să vă dați seama și pe care tocmai l-ați lăsat scurt, pregătiți-vă notele atunci când cereți ajutor. Nu poți să crezi cât de dispuși vor fi oamenii să te ajute dacă știu că ești dispus să te ajuți singur.

5 abilități care creează succes în piață
Învață să te concentrezi pe aceste cinci abilități în căutarea ta de dezvoltare personală. Acestea vă vor ajuta să atacați cu pricepere piața.

1. Absorbi
Dezvoltați abilitatea de a absorbi, capacitatea de a se înmuia, de a lua, să fie ca un burete. Într-o clasă sau la locul de muncă, uneori e ușor să faci pofta de mâncare, să fii preocupat, să fii în altă parte.

Am citit un bun articol o dată în Reader’s Digest. Titlul a fost: " Oriunde ai fi, fii acolo „. Am crezut că e excelent. Sa fii acolo. Concentraţie. De asemenea, este important să învățați abilități suplimentare pentru a acorda atenție cu adevărat. Absorbi, ia-te.

Majoritatea oamenilor încearcă să treacă prin toată ziua. Am un obiectiv mai bun pentru tine: Învață să ieși din zi. Nu trebuie doar să treci prin ea; plecați de la ea. Savurează-te. Fiecare zi este o bucată din mozaicul vieții tale. Nu pierde nimic. Tratați-l cu grijă. Vedeți cât de mult puteți obține dintr-o zi – cât de multă sfat, cât de multe informații, câtă culoare, câtă multă viziune și sunet să adăugați la valoare, bogăția și echitatea minții.

2. Răspundeți
Dezvoltați abilitatea de a răspunde, abilitatea de a fi afectat de ceea ce vedeți, auziți și simțiți.Succesul nu este doar cunoașterea. Succesul este răspunsul la cunoștințe. Succesul nu este doar experiență. Succesul este emoția creată din experiență. Este partea emoțională care joacă un rol atât de important în viața noastră, în viitorul nostru și în succesul nostru.

Răspunzând la viață înseamnă să lași lucrurile tristă să te facă trist, să lași lucrurile fericite să te facă fericit, să te plictisești lucrurile încurcate. Lăsați lucrurile dificile să creeze dificultăți pentru dumneavoastră. Răspunde.

Vă cer să vă lăsați să vă afecteze, lăsați-o să vă facă lucruri. Aceasta vă construiește banca emoțională.

3. Reflectați
Învață să reflectezi. Reflectarea este o modalitate suplimentară de a obține mai multă valoare din ceea ce știți și de la ce ați trecut. Reflectarea se întoarce.

Luați doar câteva minute la sfârșitul zilei, găsiți un loc, dacă puteți, să fiți singuri și să vă întoarceți și să vă gândiți prin toată ziua. Unde ai fost? Ce ai vazut? Ce ai auzit? Ce ai simtit? Dacă o veți retrăi, vă spun că va adăuga valoare multiplă. Ziua în care tocmai ați trecut va fi mai valoroasă pentru viitorul dvs. dacă tocmai ați revenit.

Luați câteva ore la sfârșitul săptămânii și minutelor la sfârșitul zilei, jumătate de zi la sfârșitul lunii și un weekend la sfârșitul anului. Acestea sunt numite timpuri pentru a reflecta. Acum, de ce să mă întorc? Permiteți-mi să vă spun de ce: a face trecutul mai valoros. Dacă veți avea timp să examinați ce se întâmplă, revizuiți procesul de luare a deciziilor, examinați persoanele cu care vă aflați, examinați acțiunile pe care le luați, deciziile pe care le faceți, revizuiți toate lucrurile, reveniți sentimentul, vă veți face viața mai valoroasă.

Acum, de ce încercați să vă faceți viața valoroasă? Răspuns simplu: să îl investiți în viitor. Noi numim asta luminos. Noi numim acel priceput, pentru a face mai mult din trecutul vostru, pentru a avea mai multă valoare pentru a investi în viitor, în loc să încercați doar să treceți printr-o zi, încercând să treceți încă o săptămână. Este pentru a obține mai mult din trecutul dvs. și să-l investească în viitorul tău.

4. Act
Dezvoltați abilitatea de a acționa, capacitatea de a acționa asupra sentimentelor și cunoștințelor dvs. Acțiunea disciplinată este ceea ce dă naștere ideilor, întreprinderii și valorilor. Fără activitate, ideile și visele nu au viață.

Activitatea disciplinată este cea mai exigentă artă care vă duce acolo unde vreți să mergeți. Acum, uneori, nu este nevoie de o schimbare de activitate. Zilnic sau săptămânal sunt acele mici schimbări ale activității inteligente care vă conduc într-o direcție mai bună. Iată o modalitate bună de a se uita la ea: Zece ani de acum, cu siguranță veți ajunge. Întrebarea este, unde? Acum este momentul să rezolvăm următorii 10 ani. Fixați un curs mai bun.

Acum, pentru oamenii simpli, ceea ce fac în timpul zilei nu pare să conteze. Dar pentru oamenii sofisticați, aceasta face diferența în lume. Cărțile pe care le citești, acțiunile pe care le iei, disciplinele pe care le implici zilnic, acestea sunt activitățile care te duc undeva și noi toți trebuie să aruncăm o privire la locul unde ne duc activitățile zilnice. Activitatea de învățare, activitatea minții, disciplinele de sănătate, disciplinele de bogăție, disciplinele culturale – toate valorile provin din discipline. Ideile puse în activitate disciplinată creează valoare.

5. Partajați
Distribuirea este o capacitate umană unică. Distribuirea este un fenomen, mai ales în experiența umană. Se pare că atunci când împărtășim, noi suntem mai mari și mai bine pentru asta.

Se pare că dacă împărțiți ceva și dați-l departe, veți avea mai puțin. Dar este un paradox. Ceea ce împărțiți creează mai mult pentru dvs. De aceea o numim paradox. Nu sunteți diminuat prin împărtășire. Ai crescut.

Dacă aveți un copil și îl iubiți cu drag, și dacă vine un al doilea copil, trebuie să vă tăiați acum dragostea în jumătate? Raspunsul este nu. De la o sursă ciudată, misterioasă vine o capacitate crescută. De la împărtășirea cu prima, capacitatea și conștientizarea și unicitatea sunt mărită. Deci, asta ți-aș cere să faci, să devii talentat să împărtășești.

Există multe moduri de a împărtăși. Unul este prin darul limbii. Unul dintre cele mai importante studii pentru tine este studiul comunicării, cum să afectezi alte persoane cu cuvinte.

Împărtășirea cu o bună comunicare
Aveți ceva de spus. Nu poți vorbi ceea ce nu știi. Vorbesc ca și cum ai scrie un cec. Vrei să te asiguri că ai un cec verbal care te va face cash atunci când ești pregătit să vorbești. Iată adevărata putere de comunicare: ceea ce spui este doar vârful aisbergului a ceea ce știi. Sunt sigur că toți am fost în jurul oamenilor care ne-au spus mai repede decât știau. Fă-ți tema. Aveți ceva bun de împărțit. Aveți ceva de spus.

Iată câțiva pași spre împărtășirea cu o bună comunicare.

Spuneți-o bine.
O parte din darul limbajului o spune în mod unic. Winston Churchill a avut capacitatea unică de a lua limba engleză și a trimite-o în luptă. Cuvintele pe care le-a compus și discursurile pe care le-a dat, limbajul și stilul au dat o astfel de speranță lumii libere că în curând inamicul a fost învins. Dar o parte din aceasta era structura limbii, abilitatea, darul de a spune lucrurile bine.

Citiți publicul.
Când vorbești, trebuie să fii suficient de interesat să te uiți și să vezi cum faci. Aflați să citiți publicul.A trebuit să învăț asta. La început, am fost atât de absorbit în ceea ce spuneam că sunt sigur că publicul ar fi putut pleca și nu l-aș fi știut niciodată. Dar în cele din urmă am învățat să mă uit în sus pentru a vedea ce se întâmplă aici, aici, în spate. A fost o experiență pentru mine, învățând să citesc, să văd, să studiez reflecția celor cu care comunicați. Aceasta este o artă, o abilitate.

Spune-o cu intensitate.
Cuvintele cu sentimente puternice în spatele lor schimba sensul. Cuvintele pot avea putere dacă sunt încărcate cu emoție și credință, curaj, iubire, înțelegere, conștiință, simpatie, îngrijorare, fiind atinse de cineva. Dacă puneți mai mult din ceea ce spuneți, va avea un efect incredibil.

Deci împărtășiți-vă cunoștințele Nu poți să crezi cât de bine poți ajuta pe cineva doar recomandând o carte. Recomanda o poezie. Distribuiți un cuvânt, o expresie. Voi spuneți: „Hei, tocmai am citit acest lucru și cred că veți obține o mulțime de ea." Cineva citește și se întoarce și spune: „Hei, asta a avut un impact asupra vieții mele și mă bucur ați împărtășit acest lucru cu mine. „Apoi începeți să obțineți complimente.

Este un sentiment incredibil când oamenii vă spun: „Ceea ce ați spus a făcut o diferență pentru mine". Dar nu trebuie să predați în fața a mii de oameni pentru a obține același feedback. Tot ce trebuie să faceți este să vă recomandați o carte sau să împărtășiți o idee. Cineva se întoarce și spune: „Cartea asta ma făcut să încep" sau „Lucrurile pe care mi le-ai spus la micul dejun în acea dimineață, wow, m-am gândit la asta și fac niște schimbări". plăcerea care vine din împărtășirea ideilor.

Amintiți-vă, ceea ce vă curgeți creează o capacitate pentru mai mult. Deci, toarnă ceea ce știi. Se toarna ceea ce simti. Du-te în comun cu lucrurile bune care ți-au venit. Aceasta este o parte importantă a abilităților pe piață de a dezvolta succesul, bogăția și valoarea.

Persoana pe care dorești să o faci
Deci, dezvolta abilitățile care te fac atractivi pentru piață. Dezvoltați temperamentul și atitudinea care vă face atractivi pentru lumea afacerilor, atitudinea și temperamentul care vă fac un soț splendid, soție, tată, mamă, fiu, fiică, prieten, coleg, partener de afaceri. De aceea, iată ce este important: nu este ceea ce obțineți, ceea ce vă face valoroși, este ceea ce deveniți ceea ce vă face valoroși.

O ultimă frază de luat în considerare în căutarea dezvoltării personale: Promisiunea este pe cealaltă parte a prețului. Pentru promisiune, trebuie să plătiți întotdeauna prețul. Dacă doriți gloria succesului, gloria unei familii unice, gloria și recunoașterea unei întreprinderi unice, gloria unui loc de muncă bine făcut, atunci trebuie să plătiți în față. Și disciplina dezvoltării abilităților pentru piață este o parte a salariului. Dar odată ce ați primit un gust de valoare, nu vă deranjează să plătiți disciplina. Vă doresc toate aceste lucruri bune care vin din plata prețului.

Adaptat de la Ghidul Jim Rohn pentru dezvoltarea personală

O notă despre acest ghid: Textul acestui ghid se bazează pe transcrierile celor mai populare prelegeri și scrieri ale lui Jim Rohn pe tema dezvoltării personale. Cuvintele sale originale au fost transcrise, redactate, rearanjate și ușor modificate în unele cazuri pentru o mai mare claritate. Pe măsură ce citiți, este posibil să recunoașteți un ritm familiar textului. Sperăm că tonul ușor de conversație al lui Jim și stilul de vorbire se întâlnesc în timp ce citiți filozofiile vieții și principiile de succes care sunt la fel de relevante astăzi ca atunci când le-a exprimat pentru prima oară.

Despre Jim Rohn: De mai bine de 40 de ani, Jim Rohn si-a imbunatatit meseria ca un artist calificat, ajutandu-i pe oameni din intreaga lume sa sculpteze strategii de viata care si-au extins imaginatia asupra a ceea ce este posibil. Jim a stabilit standardul pentru cei care caută să învețe și să îi inspire pe alții. El posedă capacitatea unică de a aduce perspective extraordinare principiilor și evenimentelor obișnuite. Cei care aveau privilegiul de ai auzi vorbește pot atesta eleganța și bunul simț din materialul său. Nu este o coincidență faptul că el este considerat unul dintre cei mai influenți gânditori ai timpului nostru și o comoară națională. Jim a scris numeroase cărți și programe audio și video și a ajutat să motiveze și să modeleze o întreagă generație de formatori de dezvoltare personală și sute de directori din topul corporațiilor americane.