| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si am o problema. Am spatele foarte lat si soldurile foarte mici si sunt si mica de statura, am 1, 55 si arat foarte ciudat.
Nici un baiat nu se uita la mine pentru ca arat zici ca am 10-11 ani si arat ca o tocilara, nu sunt deloc sexy cum sunt alte fete de varsta mea, arat ca un bidon. Nu sunt grasa neaparat, dar nici slaba nu sunt si am conformatia mai plinuta.
As vrea sa slabesc 5-6 kilograme. Acum am 50 de kilograme si as vrea sa ajung pe la 44-45.
M-am gandit ca m-ar ajuta sa slabesc si sa arat mult mai bine daca as merge in parc sa alerg de vreo 3 ori pe saptamana pentru inceput.
Daca puteti, as vrea sa-mi dati niste sfaturi despre ce exercitii as putea face in afara de alergat mai ales ca sa slabesc in zona taliei si a abdomenului si sa am spatele mai ingust, pentru ca deocamdata, nu il am asa din cauza structurii oaselor, e din cauza ca am kilograme in plus. Acum vreo 3 luni cand eram mai slaba aveam spatele mai mic decat soldurile. Acum e invers. Va rog, nu incepeti cu chestii de genul: "esti prea mica ca sa slabesti", "esti bine asa cum esti", pentru ca nu ma ajuta deloc, tot ma simt rau in pielea mea, nu o sa schimbe nimeni nimic daca imi spune ca arat bine si sunt frumoasa in felul meu...

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Pe lângă sport schimbă stilul alimentar, elimină mâncarea nesănătoasă.
Oricum în înălțime o să mai crești, ești în perioada de dezvoltare.

| Plato a răspuns:

Pai de ce sa se uite un baiat la tine? Ai 14 ani, fetito, esti un copil.
Vad ca tu pentru altii vrei sa slabesti, nu pentru tine. Mai exact, pentru societate.

E foarte rau ca nu accepti ideea de a te accepta asa cum esti. Trebuie neaparat sa schimbi asta, e o mentalitate toxica, pentru ca in ritmul asta mereu vei gasi defecte la tine, niciodata nu vei fi multumita, indiferent de cum ai arata.

Daca e sa slabesti, o faci pentru tine si sanatatea ta, nu pentru ce zic altii si, mai ales, nu pentru baieti, ca ai 14 ani si nu e ok deloc.

Da, e ok sa alergi, de cel putin 3 ori pe saptamana, altfel nu are niciun efect.

| Ryanair8 a răspuns:

Poti tine dieta, dar nu exagerata. Gen dimineata paine cu pate sau ceva. Ce nu e dulcem ar trebui sa renunti la tot ce e nesanatos. Nu neaparat pentru a slabi, ci pentru ca nu sunt sanatoase. Ai sa vezi ca daca pananci mai sanatos si faci cateva genoflexiuni, abdomene si curse prin parc vei ajunge la silueta dorita! pup

| misswinchester a răspuns:

Buuun. Ca sa slabesti trebuie sa ti un regim, DAR nu unul strict in care sa renunti la anumite alimente, ci sa mananci din toate dar cu masura. In primul rand, trebuie sa iti afli necesarul de calorii (cauta pe net '' necesar'' de calorii si vei gasi acolo) Asa, dupa ce afli ce necesar de calorii ai( se calculeaza in functie de greutate, inaltime, varsta si efort) incerci sa consumi mai putin decat ai nevoie astfel incat corpul tau sa fie fortat sa topeasca grasimile. De exemplu tu ai un necesar de 1500 de calorii pe zi. Daca consumi aceste calorii vei ramane la greutatea actuala, mai putin vei slabi, iar mai mult te vei ingraja. Nu iti schimba radical dieta pentru ca nu vei reusi. Tine minte ca trebuie sa mananci pentru ca organismul sa isi poata faca treaba. Scade 200 de calorii din necesarul tau( 1500-200=1300) consuma o perioada 1300 de calorii, apoi poti sa scazi la 1200, dar niciodata mai putin de 1000. Eu am incercat asta pe pielea mea, mancam ce voiam, dar saream de 1300 de calorii pe zi, beam apa (atat cat imi cerea corpul) si mergeam mult pe jos. In vreo 2 luni am slabit 4 kilograme fara sa ma infometez sau sa exagerez cu sportul. Binee, nu faceam abuz cu dulcurile. Mancam ceva dulce la 2-3 zile si renuntasem la suc acidulat. In rest, mancam tot ce vreau, dar cu masura.

Acum, in materie de sport nu sunt experta, dar iti voi spune cateva lucruri pe care le-am auzi si eu. Nu poti sa slabesti doar la o anumita parte a corpului. Slabesti, iar apoi vei face exercitii pentru a dezvolta anumiti muschi ai corpului. Tu cand faci sport maresti masa musculara si scazi coeficientul de grasime. Cu sportul nu trebuie sa exagerezi daca nu ai o conditie fizica buna. O vei obtine pe parcurs. Nu trebuie sa te duci la sala si sa lfaci din prima 50 de abdomene si 100 de genoflexiuni. Totul cand e vorba de slabit sa face treptat daca nu vrei sa fie un soc pentru organismul tau si pe urma sa ai alte probleme de sanatate mai grave decat un spate lat