| prs0396 a întrebat:

Ajutati-ma, va rog. sunt foarte slab. cantaresc 63 kg si am inaltimea 1, 82. Vreau sa ma ingras. Nu-mi place deloc cum arat. Ce pot face? mananc, de mancat insa nu se pune deloc pe mine. Ce sfaturi imi puteti da?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Te apuci de sala cu greutati.

| DovleacTurbat a răspuns:

Sport, MANCAT, apa, somn. Nu exista nu pun pe mine exista Nu mananc suficient. Incearca timp de o saptamana 2500 de calorii pe zi, 2500 care sa insemne 300g carbohidrati, 110g proteine, 90g grasimi (sunt 2450 de calorii aici, mai adaugi daca e nevoie) fara carbohidrati nu faci nimic, deci consuma cat mai multi. Incearca timp de o săptămâna dupa care te urci pe cantar si vezi ce s-a intamplat. Daca tot nu cresti maresti direct la 3000 calorii (dar ma indoiesc). Fa si sport ca sa cresti, antreneaza-ti toate grupele musculare, dezvoltandu-le vei pune pe tine deci te vei ingrasa, vei creste in masa musculara.

| christall a răspuns:

Sa te duci la sala.

| AshuraElric a răspuns:

Sa consulti un specialist/personal trainer.

| suntsuper a răspuns:

Fa sport, dar nu cardio. si mananca multe proteine

| Gataiantu_Cristina_Elena_2001 a răspuns:

Ești exact în aceeași situație că un coleg de clasa de-al meu:peste 180, numai că el are 55 kg și tot mănâncă intr-una. Sfatul meu este să iei Multivital A-Z, il iau și eu.Am pus 2 kg in 2 luni.Numai că țin regim că am pietre la fiere, dar tu poți să te îngrași mai repede.Eu am 16 ani, 165 și 44 kg, deci trebuie să pun mult.Tu sa mănânci sănătos, nu de la fast-food, că așa pui doar la burtă, mult succes și ție