| PokerDiller21 a întrebat:

am o problema si sper ca pot primi un sfat.

Totul a inceput acum doua saptamani, un prieten a zis ca sa iesim cu niste fete pe care le cunostea, poate poate imi fac o prietena. Nu credeam ca imi va placea de una din fete din moment ce aveam crush (o colega de clasa cu care nu aveam nici o sansa ). Ideea e ca nu sunt o persoana care sa fie extrem de popular, nu sunt genul care sa caut atentie sau sa fiu in grupuri de persoane foarte mari, dar sunt social, pot vorbi destul de usor cu oamenii. Acum sa revenim la subiect. A venit ziua in care trebuia sa le cunosc pe fete. Ajungem la locatie si facem cunostinta. Mergem pe o banca si vorbim una alta, totul era ok, doar ca incepuse sa imi placa de una din ele, ceea ce nu credeam ca se va intampla. Acum de aici incepe problema. Am mai iesit de cateva ori dar cum sa zic, daca ma uitam la ea, nu puteam sa scot nimic pe gura, ca si cum as avea mintea goala, nici un subiect, fata de prima seara cand am vb cu ea cat de cat. Azi mi-am facut curaj sa o invit in oras dar sa zic ca m-a refuzat prima data lasand pe maine intalnirea, cu grupul ( Eu, ea, prietena ei si prietenul care mi-a facut cunostinta ). La cateva ore voiam sa ies deja cu acel tip la o plimbare prin oras dar ma trezesc cu mesaj de la ea pe Insta ( intre timp i-am dat follow si am mai schimbat un msg, dar nimic care sa tina ). Am decis locul intalnlnirii si am plecat. Ajung acolo si ma intalnesc cu ele. Totul ok doar ca ea era super tacuta, ea care vorbea foarte mult, am incercat sa o intreb dar nu prea vb, sa imi zica ce are. Stiam ca deja o sa se termine destul de urat. Ajungem intr-un parc si se aseaza langa mine dar la fel, tacere! Nici ea, nici eu nimic, ne-am mai uitat unul la celalalt si ne-a apucat rasul dar nimic special. Dupa ceva timp, eu si celalalt tip ne-am plictisit si ne-am luat la o mica fuga sa zic asa, ( mi-a luat șapca si portofelul din gluma ) dar m-am impiedicat de o caramida usor ridicata de pe jos si m-am ranit. Din momentul ala s-a facut liniste totala. Am zis ca sa mergem sa luam o apa ceva dar dupa Gigel ( prietenul meu, o sa ii zic asa ) vrea sa scapam de ele. Eu eram destul de deprimat si nu am mai zis nimic tot drumul decat la despartire cand a zis ca noi mergem in alta parte. Eu i-am zis ca vreau sa o duc acasa dar nu m-a lasat si la cat de demoralizat eram, nu gandeam limpede si am facut inca o prostie, am acceptat propunerea lui. A invocat acel motiv dupa care o aud ca ne zice *Puteti pleca din partea mea, stiu si singura drumul spre casa *. Din momentul ala am simtit o tristete enorma, imi venea sa plang, destul ca situatia era nasoala, acum am facut-o si mai rau... ne despartim la un anumit punct si ne salutam. Ajung acasa si de vinovatie, i-am trimis un mesaj in care imi cer scuze daca am deranjat-o cu ceva in seara asta. Ea imi raspunde ca *Stai linistit, nu e vina unei persoane, doar o stare proasta care va trece *.
Imi dau seama ca tot eu sunt de vina din moment ce e prima data cand sta langa mine pe banca, ea lasand-o mereu pe prietena ei la mijloc.
Ce as putea sa fac? Sunt jalnic ca nu sunt in stare sa vb cu o fata, simt cum lumea mi se prabuseste incetul cu incetul. Stiu ca joc o parte de vina in toata situatia asta si partea nasoala este ca nu stiu daca si ea ma placea si am dat-o cu bata in balta.
Va multumesc ca mi-ati citit mica problema, chiar aveam nevoie sa ma descarc undeva dupa ce s-a intamplat.
Daca ma puteti ajuta cu un sfat, este prima data de care chiar imi place. Mentionez ca suntem din scoli diferite si avem 17 ani. Va multumesc foarte mult.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nici ea nu stia pe ce lume traieste dar tu ai facut eforturi necesare ca sa o atragi. Mai inveti chestii in viata pana o sa ajungi cu una

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt câteva aspecte care merită relatate, care arată un început de relație între voi.
daca ma uitam la ea, nu puteam sa scot nimic pe gura, ca si cum as avea mintea goala, nici un subiect.
Acesta este un semnal al unei emoții intense, legate de sentimentul de atracție sexuală=iubire, care s-a declanșat în tine. Cui alte cuvinte te-ai îndrăgostit tare.
era super tacuta,... dar la fel, tacere!
ea este la fel, în aceeași stare ca tine, nu poate să scoată nici o vorbă pe gură.
Deci și ea este îndrăgostită la fel de tare de tine.
ne-am mai uitat unul la celalalt si ne-a apucat rasul
Va-ți uitat unul la celălalt. Atunci sentimentul a crescut enorm, iar pentru a descărca tensiunea nervoasă praa mare, inconșient ați început să râdeți, râsul, mișcările sacadate ale mușchilor din timpul râsului, reușind să reducă tensiunea psihică la amândoi.
ne-am luat la o mica fuga
Fuga a fost provocată tot din nevoia de descărcare a tensiunii sexuale la toată lumea prin aceea alergare.
dar m-am impiedicat de o caramida
când ești sub imperiul unei emoții, te dezechilibrezi mai ușor.
a dorit să meargă singură spre casă ca să se liniștească, să revină la starea normală, să iasă din vraja cănd nu reușea să vorbească.
ea spune, stai liniștit, nu e vina unei persoane, va trece.
Nu e vina unei persoane, căci iubirea era atunci impersonală, depășea la fiecare din voi personalitatea voastră obișnuită.
Apoi dta vezi doar dezastre în șirul de întâmplări, căci ți-e frică că o pierzi.
Dacă a dorit să vă întâlniți toți a fost din motiv că întâlnirea în doi i-ar fi pus în față prea puternic sentimentul, pe care totuși l-a trăit și ea și tu, așa cum am arătat eu mai sus.
Așa că, lasă interpretările catastrofice, a spus ea, va trece, și provoacă din nou o întâlnire, toți patru, că e mai ușor așa.
Eu văd doar iubire

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Te complici prea mult. Serios. Incearca sa nu o vezi ca pe o prietena, asa poti sa vorbesti normal cu ea. Nu face lucruri iesite din comun. Daca este sa vina momentul pentru voi, o sa vina. Dar intrebarea care este? Ce poti sa faci? Nimic. Continua ce faceai si pana acum.
Lumea mai trece prin astfel de lucruri, asa o sa te formezi ca persoana.
Incearca din nou, dar nu vorbi lucruri despre dragoste si astea cu ea, ci deschis. Discutia o sa devieze cand o sa fie cazul, fara sa vrei happy. Ceea ce e bine.

| Andreeush a răspuns:

E clar că ai emoții mari, ceea ce pe tine te împiedică să vorbești.
Ar trebui să respiri adânc și să vorbești cu ea.
Nu trebuie să te stresezi, fii tu însuți.

| Denisa0954 a răspuns:

Asta e genul de chestie banală care se intampla intre puști. Stai chill, nu e un capăt de lume. Intr adevăr nu e deloc frumos ca ai plecat si etc, dar te poti revansa. Dacă intr adevăr o placi, incearca s o inviti in oras, dar doar voi doi, fără prietenul tău sau prietena ei. Pentru ca in grup niciodată nu o sa reușești să i zici ce-ti doresti, pentru ca esti intimidat de altii. Dacă te refuza mai încerci o dată, dar dacă te refuza si a doua oara, asta e, alta.

| PokerDiller21 explică:

Va multumesc pentru sfaturi, chiar ajuta. Voi incerca sa va urmez sfaturile tuturor.