| blondu512 a întrebat:

Buna TPU.Am o problema zic eu grava.M-am apucat de fumat in clasa a 8a dintr-o prostie.I-am cerut la un prieten care fuma, o tigara si l-am rugat sa ma invete cum sa trag si de atunci am inceput sa fumez.Am 3 ani de cand fumez, prin clasa a 9a am avut o pauza de vreo 2 luni, dar acum nu ma mai pot opri pur si simplu sunt dependent Nu pot sta o zi fara sa fumez Acum 2 saptamani parintii mei mau intrebat daca fumez pentru ca in ultimul timp nu mam mai ferit (miroseam a tigara tot timpul)si le-am zis ca da La inceput n-au zis nimic, dar dupa au zis ca daca mai fumez nu-mi mai dau bani.Asa ca le-am promis ca nu mai fumez, dar nu ma pot opri pur si simplu.Ce sfaturi aveti?

1 răspuns:
| Bordeanu a răspuns:

In primul rand nu-i bine sa fumezi, iti strici sanatatea. Incearca sa te lasi singur, vorbeste cu tine in gand in momentul cand ti tigara in mana. Incearca sa te destantezi de anturajul in care se fumeaza. Cauta o fata, petreceti timpul cu ea si incearca sa uiti de asta. Cand ai tendinta sa fumezi du-te la un magazin si ia-ti alceva. Cu timpu o sa te dezobisnuiesti. Tot ce conteaza e sa fi sigur pe tine k te poti lasa. Bafta!