| anonim_4396 a întrebat:

Am revenit din nou cu o intrebare big grin
Cum pot sa devin ceva mai timida? >:
Da stiu,e mai ciudata intrebarea,dar uneori simt eu ca am cam multa "nesimtire" si as vrea sa fiu mai timida. Ceva sfaturi si pentru mine? happy Astept, dar sa nu fie raspunsuri in nesimtire happy
O zi placuta tuturor! big grin

7 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

Stai mereu la marginea grupului, cu privirea în pământ, mereu cu teama de a fi criticată sau cel puțin de a fi băgată în seamă. Să-ți fie frică să observe cineva că nu ești comodă cu ceea ce se întâmplă, iar când vrea să vorbească cu tine să te blochezi la un răspuns scurt și sec.
Serios, asta-i viața mea, unde maică-mea crede că am prea mult tupeu și o tonă de nesimțire.
Nu-ți e folositor să devi timidă, mai bine înveți să te controlezi. Învață (sau răsfoiește) niște reguli de bune maniere și încearcă de le pui în practică. Fi atentă la ce spui și gândește-te bine, nu vorbi chiar mereu la primul impuls (cu prietenii nu e o problemă, dar cu oamenii mai importanți).

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!
Educă-te singură.
Cand ştii că exagerezi, opreşte-te. Dacă este prea tarziu măcar cere-ți scuze.
Invață cateva reguli de bază despre bunele maniere.
O zi frumoasă! happy

| Kaℓi a răspuns:

Nu cred ca poti mima timiditatea, dar cred ca ai putea incerca sa-ti educi nesimtirea (ar fi ideal), sau macar sa o controlezi, sau in cel mai rau caz sa o maschezi. O zi placuta si tie! big grin

| AlexeHellsing a răspuns:

Din păcate nu poți ajunge la timiditate. Dacă caracterul tău reprezintă antonimul timidității atunci nu ți-l poți schimba. Așa ți-e firea și nu poți trece peste legile firii. Totuși ai putea încerca să o mimezi și astfel vei ajunge la un rezultat.

| Lil2828 a răspuns:

Multumesc tuturor happy

| BrokenWings a răspuns:

Sa stii ca nu e nimic rau sa fii mai indrazneata, dimpotriva chiar! Nu ajungi nicaieri cu sfiala si tacerea...

Daca tu consideri ca uneori intreci masura nu trebuie decat sa te controlezi. Spre exemplu sa taci cand stii ca ceea ce urmeaza sa spui o sa fie ceva mai neplacut. In rest eu zic sa nu incerci sa devii timida, nu e o alegere draguta laughing

| MEM2001 a răspuns:

Pai poti: -cand antalnesti pe cineva asteapta se te salute el primul;
-si poti sa vorbesti mai putin si sa te abti cand vrei sa spui ceva.
Eu sunt mai timida, doar pe net am curaj sa vorbesc happy