| erasmo96 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari in legatura cu noile legi din educatie, admiterea la liceu, etc.Sunt clasa a VIII-a la o scoala destul de buna.Se aproprie, usor-usor evaluarea nationala si as vrea sa intru la Colegiul National Dr. Ioan Mesota din Brasov, profil filologie bilingv engleza insa as avea cateva retineri, oarecum.In clasa a V-a am avut media 10, in clasa a VI-a am avut 9, 96 si in clasa a VII-a 9, 92 iar acum sper sa am media 10. Din clasa a V-a si pana acum am participat la multe olimpiade si concursuri si am strans cateva premii judetene si nationale.
1.Credeti ca ar fi bine sa merg la acest colegiu?
2. O sa conteze acele diplome la admitere?
3.Eu tot nu am inteles faza cu:"Calculatorul alege unde intrii"! Adica daca eu pun mai multe optiuni acolo:1.Mesota,2.Saguna,3.Moisil,4.Unirea,etc...calculat orul o va alege pe prima daca eu am media de admitere sau o va alege pe care o vrea el?
4.As putea primi o bursa de studiu in alte tari sau schimburi de experienta la liceu?
Multumesc si

Răspuns Câştigător
| Lauragd a răspuns:

Calculatorul alege optiunea ta in functie de medie.Acum depinde de nota din evaluare nationala. Daca ai nota cu care se poate intra la acel liceu, calculatorul te va repartiza la prima optiune, aleasa de tine. Daca ai media ceva mai mica, calculatorul te va repartiza la a doua optiune si asa mai departe.La admitere nu conteaza acele diplome dar poate vor conta pe parcursul licelui si sigur te vor ajuta daca vrei sa faci o facultate in strainatate sau, cum ai zis, schimb de experienta la liceu.