| Elena_4388 a întrebat:

am si eu o problema. nu ma mai inteleg ca mama deloc parca de cand am implinit 14 ani a innebunit efectiv nu ma mai inteleg cu ea. daca vreau sa fac ceva ma dirijeaza ca pe un copil de 2 ani. frate am incercat sa-i explic ca am 14 ani si am si eu nevoie de putin mai multa libertate pentru ca ea imi da foarte putina( nu am voie afara ca vezi doamne ii e frica sa nu se ia rromi de mine, nu am voie sa ma machez, nu am voie sa-mi iau blugi cu turu jos a zis ca daca ma vede cu ei mi taie cu foarfeca, nu am voie cu cizme peste genunghi, nu imi da bani sa-mi iau haine "moderne" asa zice ea ca daca imi iau o pereche de blugi mai stramti sunt moderni si ca unde ma duc eu cu aia la scoala sau la disco...)am incercat sa-i explic si pe un ton mai ridicat dar si cat de poate de frumos. Pur si simplu nu o mai suport vreau libertateeeeeeeee. ce sa fac sa imi acorde si mie libertate si sa ma lase sa ma imbrac cum vreau eu?

Răspuns Câştigător
| simona_3709 a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti deschis cu ea. Mi se pare normal ca mamei tale sa ii fie frica [ si nu zic asta pentru ca am 100 de ani, dimpotriva am si eu tot 14 ani happy ] Trebuie sa ii castigi increderea si chiar daca tu acum spui :" Ce stie mama, nu se ia nimeni de mine, e ea nebuna!" Ei bine nu-i asa eu am patit`o pe pielea mea si de atunci ii dau dreptate mamei mele. Sunt sigura ca mama ta stie ce spune, bine, nu sunt de acord cu pantalonii si cu hainele. dar trebuie sa ii castigi increderea si sa o faci sa inteleaga ca esti o fata cu capul pe umeri chiar daca ai doar 14 ani si ca sti sa te pazesti de toate idiotenile... unii parinti cred ca daca esti la "moda" intri in anturaje proaste nu mai inveti si tot felul de chestii. poate mama ta este in aceasta categorie. iar daca este asa trebuie sa ii demonstrezi ca poti fi in acelasi timp o persoana inteligenta si o fata frumoasa. happy
Numa` bine>big grin

2 răspunsuri:
| GeOrGiAnNA20 a răspuns:

Prea mare nici nu esti.in legatura cu hainele incerca sa ii explici si sa si faci...adica la scoala mergi decent(banuiesc ca aveti uniforma) iar p strada sa te lase sa te imbraci in ce vrei.atunci cand discutati adui argumente.sa iti stabileasca o ora cand sa intri in casa.sa stii ca nu te lasa afara prea mult pentru ca isi face griji pentru tine nu pentru ca e rea. ia-o incet cu timpul o sa ai mai multa libertate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aşa se intampla tuturor adolescentilor. De la un timp daca lipsesc 1 ora de acasa imi face capu tobă ...eu mai am 3 ani de liceu şi vreau sa plec la facultate sa scap de ei laughing