| Adicutzu a întrebat:

Am sternul deformat, putin iesit in afara, am fost la medic si mi-a dat niste vitamine si mi-a zis sa fac exercitii cu niste corzi pe care le intind si un baston care il indoi. Eu le fac, si iau vitamine in fiecare zi, dar sternul tot asa ramane, nu se intampla nimic, fac acest tratament de 3 luni. Tin sa mentionez ca am 45 de kg (cam putin pentru 14 ani, dar am inceput sa iau in greutate) si 1, 64 m. Ce as putea sa fac pentru repararea sternului cat mai repede? Nu as vrea sa imi ramana, el formandu-se in decurs de aproximativ 1, 5 an dar fara sa imi dau cu seama. Funda cel mai cuprinzator raspuns.

Răspuns Câştigător
| R0byi a răspuns:

Si eu am aceeasi problema cu sternul,nu iti fa probleme,de afectat nu te afecteaza,am fost si eu la medic,si mi-a sugerat sa mananc multe alimente ce contin calciu,gen lactate,si mi-a zis ca totodata trebuie sa mai pun ceva carne pe oase, dar se va indrepta in timp, gen cativa ani buni...stai linistit,si incearca sa mananci mai mult, la mine deja nu prea se mai vede, am 1.80 si 75 kg

1 răspuns:
| Dimascu a răspuns:

Și eu am aceași problemă. Se numește "Pectus carinatum" este o malformație a sternului care se verifică la adolescenți (in perioadă creșteri) că sa o corectez eu folosesc un corset care face o presiune pe stern si ar trebui să al "îndrepte". Caută " Pectus carinatum" pe google și uită-te la poze. Eu te sfătuiesc să te duci la un control pentru a vedea cât de grav e problemă