| Dil a întrebat:

as avea nevoie de un sfat...
Am 14 ani si de pe la 12 ani am avut aceasta problema cu un nas mare.
De mica lumea radea de mine, colegii isi bateau joc de mine si ma simteam foarte rau.
Timp de cativa ani s-au facut glume si glume despre ce nas mare am...
Am intrebat-o pe mama daca as putea sa imi fac o rinoplastie si a spus ca e de acord, problema ar fi ca eu am 14 si nu pot sa o fac decat la 16 ani.
As vrea sa "gabesc" putin procesul pentru ca nu cred ca o sa mai pot sa rezist la glumele proaste...
De curand si taica-meu mi-a spus ca e adevarat ca am nasul cam mare,in acel moment m-am simtit foarte prost pentru faptul ca atunci cand vin de la ceilalti e altceva dar de la cineva din familie e mai rau...
Plus de alta verisori si verisoarele mele sunt majoriateta frumosi iar eu eram intodeaua ratusca cea urata,si la fel au facut si ei glume de genul "nu s-a moatenit gena " sau "poate esti adoptata"
Oricum, ce voiam sa spun este daca as putea grabi operatia, accidentandu-ma "din greseala" sau nu stiu...pur si simplu nu cred ca o sa rezist pana fac 16 ani...
Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| lovecats123 a răspuns:

Imi aduci aminte de mine... Pe la 14ani eram in depresie din aceeaşi cauză. Toate comentariile urate, poreclele, ma faceau sa ma simt inferioară. Ma inchideam in mine. Usor, am inceput sama obisnuiesc cu aceasta parte a corpului. Am inceput sa mi scot in evidenta ochii, prin machiaj, parul etc. Am inceput sa prind incredere in mine, am inceput sa fiu apreciata si lăudata zilnic. Si totul s-a întâmplat in doar doi ani. Cu toate ca, si acum poate ca imi doresc un nas mai finuţ, sunt destul de puternică sa traiesc si asa. Fiecare om are defecte. Trebuie sa adolti auto ironia. Cand ceilalti o sa vada ca esti mai încrezătoare, vor ibceta din a re jigni. Numai pune tu la suflet toate, ca oamenii te judeca si cu nasul mare si cu nasul mic.
Numai lua rinoplastia drept singura soluţie

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa probleme, 2 ani trec iute si vei avea si mult dorita operatie!
Sa stii ca nasul tau arata exact asa si inainte de 12 ani, numai ca nu faceai atat caz si obsesie pentru el, cum faci acum. Ori comentand si vorbind in stanga si dreapta despre nasul tau, colegii au inteles ca te consumi si au inceput sa te sicaneze.
Eu spun sa incetezi cu obsesia asta, fa-le in necaz, cand spun ceva, spune-le ca-s invidiosi pe popularitatea ta si prefa-te ca razi. Curand vor inceta si vei trai linistita.
Cat despre accidentul pe care doresti sa-l ai, ma indoiesc ca poti sa faci ceva inainte de 16 ani, pentru ca nu-i legal sa se intervina, chiar daca iti rupi nasul sau ti-l strambezi, dimpotriva, risti sa ramai cu el asa inca 2 ani.
Nu te mutila, trebuie sa intelegi, esti inca micuta si nu se poate face nimic acum, mai ai rabdare, 2 ani nu-i mult deloc!

| Fatamuntilor a răspuns:

Copiii la varsta adolescentei sunt uneori rai.Nu -si dau seama ca asemnea ironii pot face rau.
O ruda ruda de-a mea are urechile clapauge.Si pe el l-a necajit colegii, asta pana spre anii de liceu.A avut parul lung, cat de cat ii acoperea urechile.A avut probleme si cu profesorii pentru ca fiind baiat, a fost pus sa se tunda, sau sa-si stranga parul in coada, iar el nu voia.S-a pus problema sa fie operat, dar nu a facut-o.Pana la urma s-a tuns, are prieteni, viata sociala.
Sunt o gramada de vedete cu nasul mare care s-au remarcat si sunt pline de sarm, tocmai de cauza asta.Crezi ca l-a banii lor nu si-ar putut permite operatii?
Important este sa ai un comportament bun in societate, Sa ai haine curate, nu numaidecat de firma.
Socializeaza cat mai mult, implica -te in actiuni de voluntariat, si vei vedea ca acest mic defect va fi trecut cu vedera in cel mult un an.
Iar colegilor tai le va trece pe masura ce vor creste.Si la minte!

| Divy a răspuns:

Imaginează-ți toată lumea cu nas marewinking când ar apărea cineva cu nas mic ar râde toți de el, acestea sunt doar stereotipuri, ce nu te omoară te face mai puternic.
Nu știu despre mama ta, dar tatăl și neamurile tale și ceilalți colegi râd și fac glume pe seama ta ca să ascundă propriile lor defecte, când o să fi printre ei vei realiza asta.
Nu mi se pare amuzant să râdă cineva de defectele mele sau de ale celuilalt, uneori trebuie să dovedești că ești tare ca să fi deasupra tuturor, uită-te la diverși oameni care au trăit așa o viață dar cu alte defecte gen omul fără mâini și fără picioare, defectele fizice nu sunt un avantaj, defectele mentale da. big grin

| Cristina1412 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa astepti pana cand vei avea varsta legala pentru asa ceva. Pana atunci sunt diferite "trucuri" de machiaj care te pot ajuta sa dai iluzia de nas mai mic. Uite aici cateva tutoriale:

https://www.youtube.com/watch?v=9YBOV6xlTZg

https://www.youtube.com/watch?v=SHmJTpk1UyM

| Dil explică:

Multumesc tututor pentru raspunsuri si ajutor ☺

| Nuttzu a răspuns:

N-ai cum sa grabesti chestia asta, parerea mea.
Sfatul meu e sa raspunzi cu aceeasi moneda, adica daca cineva face o gluma pe seama nasului tau spune-i si tu ceva despre fizicul lui, adica chiar nu are rost sa ii bagi pe toti in seama. o sa vezi ca daca prinzi si tu tupeu ceilalti usor usor nu o sa-ti mai comenteze. Apropo. daca te pricepi te poti si machia daca esti genul acela de fata. Bafta!