| Cineva12345678910 a întrebat:

Am o problema,una mare spun eu, care ma consuma in din ce in ce mai mult si nu stiu cat am sa mai pot sa-i rezist.
Am 17 ani si sunt in clasa a-11-a, sunt timid si trebuie sa recunosc este foarte greu pentru mine sa socializez deschis cu ceilalti,mereu ma blochez,ma tem sa nu fiu respins si ironizat. Ma tem ca daca spun ceva am sa trezesc un val de hohote. Mereu am acest gand: Daca ce spun nu este corect,daca cineva rade de mine, daca nu e pe placul tuturor.
Am intrat la liceu in clasa a-9a si m-am acomodat greu,m a simteam in plus, respins, parca eram intr-un loc in care nu aveam ce cauta. A trecut clasa a-9a si a venit vacanta, 3 luni de zile, zile in care mi-am propus sa ma schimb,sa renunt la timiditate, sa incep sa rad sa fiu degajat, pentru ca firea mea crispata este responsabila de tot ce se intampla.
Am inceput clasa a-10 si am facut un efort,am incercat sa rad la toate glumele, totul parea sa mearga cat de cat,asta pana cand doi colegi din clasa mea, unul mai rebel, altul incercand sa para mai rebel s-au luat de mine.
Cel mai rebel avea glume proaste si in clasa a-9-a,dar in a-10 incepuse fizic. Ma scuipa, ma lovea pe la spate cu pumnii si cu picioarele(glume pe care le face si cu altii,dar nu atat de desc cum le facea cu mine). Intr-o zi m-a scuipat pe bluza la plecare,a doua zi l-am spus la diriginta sa ia masuri,pentru ca ma scuipa si are glume proaste.
Diriginta l-a chemat la ea, la intrare el mi-a promis ca nu mai face nimic. In fine. O saptamana m-a lasat in pace,apoi au inceput iar si mai rau, cu palme, pumni, si alte lucruri grotesti si violente.
M-a terorizat in acest mod tot restul lunilor pana la vacanta.
Vine vacanta mare. Si astazi a fost deschiderea (cls 11-a) s-a luat din prima zi de mine,m-a scuipat si a inceput sa ma ia la palme. L-am spus la diriginta din prima zi,(a doua oara) si a spus ca nu are ce sa le faca, sa ma descurc singur.
Maine trebuie sa merg iar la cursuri si stiu ca voi avea iar probleme. Ma simt slab, parca totul merge pe dos.
Ce sa fac?

16 răspunsuri:
| LoveToHate a răspuns:

Da,asa patesc si eu.Nu ma acomodez deloc.II urasc ca rad ca niste prosti, as vrea sa dispara din viata mea.Eu,tot in clasa 11-a sunt, abia astept sa se termine liceul, nu-mi place deloc, cine spune ca liceul e cea mai frumoasa perioada a vietii minte.Sunt trista ca incepe scoala nu pentu ca voi avea de invatat,ci din cauza lor, cand ii vad atat de...
Imi sunt inferiori. Avand in vedere comportamentul lor jalnic, sunt ignorantii, n-au nimic in cap, de abia se descura la ore si cand iau un 5 se bucura.Nu inteleg cum pot avea atata ignoranta, atata nepasare.Se cred importanti doar pentu ca se imbraca de la nu stiu ce firma, nici macar nu conteaza asta, astea sunt niste prostii, tot ce este important este doar inteligenta.Ei nu au asa ceva, au in cap doar un singur lucru "sex". Totusi suntem 7 miliarde, cred ca este suficient.
Le sunt superioare si asta ii doare, de asta se comporta urat cu mine.

Oricum, cand vei afla vreun leac, te rog sa mi-l spui si mie.

| JustMusic a răspuns:

Ceilalti utilizatori au dreptate toti, niste tupeu nu strica. Iati inima in dintii si infruntai sau daca diriga nu e de partea ta exista si director /directoare care va trebui sa ia masuri, sau te poti transfera.Eu nu mai stiu ce sa iti zic ceilalti au cam zis tot.

| MissGreenDots a răspuns:

Asa eram si eu, nu ma integram, si am fost terorizata vreo 2 ani la rand. De cand am venit la liceu, mi-am zis ca putin tupeu nu strica. Evident, nu te iei de toata lumea, dar daca cineva se ia de tine, tu de ce sa taci? Ai fost luat asa de la inceput, pentru ca ai fost prea bun. Cand esti bun esti luat de prost, in orice situatie ai fi! Degeaba ii spui dirigintei, ea zice ca te descurci pentru ca esti clasa a 11-a, dar daca nu a vazut ce face colegul tau cu tine, nici numai are rost sa incerci macar sa ii spui. Ideea e urmatoarea: chiar daca te simti slab, si neputincios, nu te lasa! Nu te poti da batut, si pur si simplu sa il lasi pe ala sa se ia de tine... Chiar daca l-ai lasat pana acum...nu crezi ca e timpul ca totul sa se schimbe? Te rog, as mai avea multe de scris, si daca raspunsul meu ti se pare interesant, da-mi mesaj pe privat, si continuam sa vorbim! Ai grija de tine!

| SingleStarOnTheSky a răspuns:

Păi,astfel de oameni se "hrănesc" cu frica noastră și efectiv acesta le este scopul.Să ne vadă cum tremurăm atunci când se apropie de noi. Însă mai este și o categorie care face toate acestea pentru că îi lipsesc prietenii și așa a fost educat sau/și așa crede că se impune.
Nu trebuie judecată o persoană până nu știi de ce a comis o faptă. Încearcă să îi arăți că tu nu ai nicio problemă cu el și să îl lași să își vadă de viață. Oferă-ți prietenia, poate asta îl va schimba.
Iar dacă nu, nu mai fi atât de "timid". Timiditatea nu duce niciunde, te face doar să pierzi.
Încearcă să te schimbi pe tine pe cât posibil și o să se schimbe și lumea înconjurătoare-un răspuns la problema ta cu comunicarea happy

| LuKhZa a răspuns:

Pai e genul de om care te ia la harta doar pentru ca esti timid aplica putin tupeu si zic eu te va lasa in pace la tupeu ma refer cand iti face ceva zi si tu ceva nu-l lasa sa te domine Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună. Chiar dacă sunt mai mică decât tine, o să-ţi dau un sfat, nu ştiu cât de folositor o să fie. În fine. Încearcă să vorbeşti cu directorul, ori cu părinţii tăi, şi explică-le că ţi-e greu în situaţiile astea.
O altă metodă ar mai fii să încerci să pari calm, liniştit şi să îl întrebi de ce face lucrurile astea...
Sper că te-am ajutat. Pa-pa.

| Rockerul23 a răspuns:

Ma,si eu am avut genul asta de problema daca pot sa zic asa.
Azi a fost prima mea zi de liceu si na erau de aia "cool" care au comentat la freza mea ca sunt fata etc.
Eu pur si simplu le-am zis ca daca chem eu o "fata" isi iau bataie.Si chiar asa am si facut.Nu l-a batut, doar l-a intimidat si m-a lasat in pace.
Incearca aceasta metoda, sigur merge.
Dar adu pe cineva mai dur daca pot sa zic asa.

| yoyosimi a răspuns:

Incearca sa fi la fel se ia de tine iate si tu de ei, sau de el depinde care.fi mai dur,nu arata ca te poate calca in picioare,daca esti timid nu rezolvi nimic, cu rusinea mori repede, invata sa te integrezi, usor de zis greu de facut stiu, macar incearca, incercarea moarte n-are

| Cineva12345678910 explică (pentru yoyosimi):

Am incercat sa fiu ca ei dar nu pot, ma tem de violenta. Daca provoc o adevarata bataie, bataie din care nu voi iesi castigator?

| LoveToHate a răspuns (pentru Cineva12345678910):

Tu n-ai prieteni deloc? Cineva care sa te apere?
Si tu esti om ca toata lumea, nu trebuie sa te calce nimeni in picioare, pentu ca nu esti carpa nimanui.Ei nu sunt mai presus decat tine.
Ar trebui sa-ti chemi parintii la scoala sau sa-i reclami la director.

| Cineva12345678910 explică (pentru LoveToHate):

Nu, sunt doar niste amici cu care mai discut, si ei au avut probleme cu acest individ si in nici un caz nu ma vor apara pe mine, majoritatea sunt fericiti ca au scapat ei si batausul respectiv este ocupat cu mine.
Am sa incerc sa fac ce spui, legat de parinti, si eu m-am gandit la asta si cred ca asta voi face pana la urma, decat sa vin la scoala pentru a ma bate cu anumiti indivizi ce au tupeul de a se numi oameni, mai bine rezolv problema intr-un mod legal.

| LoveToHate a răspuns (pentru Cineva12345678910):

Nici eu n-am prietenii, doar cativa amici exact cum le spui tu.La mine e mult mai simplu, eu nu vorbesc cu ei, ei nu vorbesc cu mine, nici nu ne salutam.Nu cred ca ar incerca cineva sa dea intr-o fata fara motiv, oricat de ciudata si timida ar fi.
Oricum, cheer up! Daca vrei mai vorbim.happy

| Cineva12345678910 explică (pentru LoveToHate):

Mai vorbim, dar nu de pe acest cont, nu emailul nu este confirmat, am alt cont pe TPU.

| LoveToHate a răspuns (pentru Cineva12345678910):

Da,eram 99,9% convinsa ca ti-ai facut contul asta doar ca sa-l folosesti pentu putin timp.laughing
Mi-am dat seama dupa numele tau "cineva12345678910".E prea simplu, e o idee venita pe moment. Oricum te felicit pentu ca n-ai pus "cineva1234567890"!laughing
Cum spuneam poti vorbi cu mine oricand, de pe celalalt cont al tau.
Pa.happy

| Anonnymous a răspuns:

Hard one! Te-as sfatui sa nu-i mai bagi in seamna si sa lasi lucrurile sa se corijeze de la sine, dar cred ca asta nu va functiona.
Asadar, cred ca ar fi de bun augur daca ai vorbi cu cei 2 deschis si franc si i-ai intreba ce problema au cu tine (proprie si personala) si sa o rezolvati ca niste oameni maturi ce se presupune ca sunteti in clasa a 11-a.
De asemenea, ar fi foarte ok daca le-ai spune ca nu ai de gand sa-i mai parasti (pentru ca de-asta s-au rarit "glumele proaste").
Da-mi un mesaj pe provat si spune-mi cum au decurs lucrurile.
O seara frumoasa si o zi si mai frumoasa maine!
Multa bafta!

| mygreenlife a răspuns:

Inteleg ce vrei sa zici...e greu, al naibi de greu sa fi timid...da sa stii ca Lukhza are dreptate, un pic de tupeu nu strica.Nu stiu daca e corect ce am sa zic, dar daca el isi permite sa faca lucrurile alea(mentionate mai sus) cu tine si nu e sanctionat in nici un mod de ce nu l-ai rasplati si tu cu aceiasi moneda ca oricum nu pierzi nimic, adica mai dai si tu una.Sti timiditatea e defectul oamenilor mari, tupeul defectul oamenilor mici.Ai grija de tine.