| zany99 a întrebat:

As dori sa stiu ce acte imi trebuie pentru a-mi fsace pasaport(am 13 ani )...va rog ajutati-ma

5 răspunsuri:
| GuessWho a răspuns:

Ai nevoie de certificat de nastere, buletin [desi nu cred ca ai], certificatul de nastere al membrilor familiei, si din cate stiam si de certificatul de casatorie al parintilor.

| Brunetica a răspuns:

Buna! certificatul de nastere, buletinul si ceva adeverinte de la primarie!

| SummerSmile97 a răspuns:

Ti-au spus cei care au raspuns inaintea mea!winking

| adinaciosescu a răspuns:

Pentru eliberarea unui pasaport individual unui minor cu varsta pana la 14 ani, sunt necesare urmatoarele acte:

cererea tip si anexa (cartonas);
certificatul de nastere, in original si copie;
actele de identitate ale parintilor sau ale reprezentantului legal in original si copie;
consimtamantul ambilor parinti sau al reprezentantului legal, autentificat la notariat, sau dat in fata lucratorului de pasapoarte;
documente justificative din care sa rezulte motivarea solicitarii;
hotararea judecatoreasca ramasa definitiva prin care minorul a fost incredintat unuia dintre parinti, in original si copie;
chitantele CEC sau trezorerie privind achitarea taxelor de emitere a pasaportului, respectiv taxa consulara (32 RON) si taxa reprezentand costul pasaportului (64, 2 RON);
pasaportul anterior, dupa caz;

| GOaway a răspuns:

Buna.
http://www.infotravelromania.ro/pasaport.html

Aici gasesti tot ceea ce trebuie si vrei sa stii. Funda?;))