| NuStiu1234 a întrebat:

As ruga sa mi se raspunda fără fara sa fiu luata in în bătaie de joc.

Astăzi s- au încheiat mediile la scoală, iar eu am luat locul 2. In ani precedenți am avut locul 1 mereu si este pentru prima data cand iau 2.

Am ajuns acasă si i- am spus si mamei mele, care oricum ar fi aflat maine avand premierea. Ea a inceput sa ma certe. Si la un moment dat mi- a spus ca nu mai sunt copilul ei. Si stiu ca asta a fost spusa la supărare si ca nu a fost cu intentie, dar mai ales ca nu conteaza ce ă spus deoarece atata timp cat traieste si eu trăiesc nimeni nu poate schimba ca imi este si imi va fi mama. Dar m-a durut foarte mult si in acel moment m- am simtit ca si cum as fi vrut să nu exist, iar părinții mei sa aiba un copil care sa nu fie asa ca mine si sa nu ii dezamăgească avand in vedere ca ei se chinuie pentru mine si pentru a avea cele mai bune conditii.

Acum stau si plâng desi stiu ca nu ajuta cu nimic deoarece nu mai pot sa schimb ce s- a întâmplat. Dar ce ma demoralizeaza este ca am promis ca anul acesta voi face si mai bine ca anul trecut si am dat gres si chiar foarte rau.

Daca poate cineva sa ma ajute in situatia mea cu niste sfaturi as fi foarte recunoscătoare.
Dar daca sunteti aici sa va bateti joc nu are rost si mai bine nu mai comentați.

Multumesc!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este trist că ești percepută de părinții tăi ca un 'produs'. Te consideră un 'personaj' în care a investit timp și bani. I-ai dezamăgit că nu le-ai îndeplinit cerințele și nevoile lor. Uneori oamenii când sunt supărați spun ce simt, nu se mai controlează/ abțin. Ești om, nu robot. Ai nevoie să fi ascultată și înțeleasă. Ai nevoie de atenție și afecțiune, nu să ți se reproșeze că n-ai atins performanțele dorite de alții. Sunt momente grele în viață, dar ai grijă cât de mult te lași afectată, ia partea constructivă. Nu-ți poți plănui/ programa viitorul. Nimic nu te afectează dacă nu acorzi importanță. Trebuie să te mulțumești pe tine nu pe alții. Este adevărat că nimănui nu i se cuvine nimic, dar nu trebuie să-ți răsplătești părinții printr-un comportament impus de ei, pentru simplu fapt că și-au dăruit din tipul lor ție. Cred că nu prin note îți dovedești inteligenta, notele arată doar cât de mult ai memorat/ reținut o lecție. Nu te demoraliza. Felicitări pentru locul obținut.