| Cristiiiish a întrebat:

As vrea sa dau la academia de politie din Bucuresti. Puteti sa imi dati o parere in caz ca stiti cam despre ce e vorba? Sfaturi, orice informatie imi este de folos. O recomandati si ce oportunitati ai dupa? Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Admiterea este grea, ai nevoie sa te pregatesti serios sportiv si la materiile de admitere de pe site-ul lor.

Psihologicul la fel, este greu si acesta.

Dar, nu te descuraja! Dupa terminarea Academiei, iti va fi oferit un post de ofiter si vei avea sansa sa iti creezi in timp o cariera frumoasa, iesind la pensie devreme.

Dar...ia in calcul si un esec, zic asta pentru ca multi pica din cauza locurilor limita si a concurentei.

Ca plan de rezerva, iti recomand sa te pregatesti si sa candidezi si la subofiteri, din cate stiu admiterea e diferita ca data iar acolo sunt locuri mai multe, concurenta putin mai mica iar acum este nevoie in M.A.I de forte noi.

Totodata cu scoala de subofiteri, te inscrii si la o facultate acreditata de Administratie Publica, faci la fara frecventa iar dupa, cand vor fi concursuri pentru posturi de ofiteri vei putea candida.

Poti incerca si la jandarmi, la fel, nu e asa greu ca la Academie de intrat. E important sa ai variantele acestea ca plan de rezerva happy

Succes.