| zuzulyna a întrebat:

Buna TPU... as vrea si eu definitia cuvantului "curva" fiindca cand ne certam cu unele fete ele ne fac pe grupul nostru curve si as vrea sa le explic ce inseamna cuvantul acesta rostit de multii...mersi FUNDA!kiss

Răspuns Câştigător
| 7DaysCuPortocale a răspuns:

CÚRVĂ, curve, s. f. 1. (Pop.) Femeie care duce o viață desfrânată. ♦ Prostituată. 2. Fig. Om ipocrit, josnic; cutră. – Din v. sl. kurŭva.

Sursa: DEX '98 | Adăugată de cata | Greșeală de tipar | Permalink

CÚRVĂ s. v. prostituată.

Sursa: Sinonime | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

cúrvă (cúrve), s. f. – 1. Prostituată, tîrfă. – 2. Pasăre acvatică (Larus leucocephalus). – Mr. curvă. Sl. kurŭva (Miklosich, Slaw. Elem., 27; Miklosich, Lexicon, 324; Cihac, II, 88; Berneker 651); cf. ngr. ϰούρβa, bg., sb., rus., alb., mag. kurva. – Der. curvar, adj. (libertin, afemeiat, desfrînat); curvoi (var. curvaș, curvăroș, curvăreț, curvarnic), adj. (libertin), formă înv.; curviștină (var. curvulice, curvuleasă), s. f. (prostituată); curvesc, adj. (de curvă); curvește, adv. (ca prostituatele); curvișag (var. curvușag), s. n.; curvime, s. f. (curvie); curvări, vb. (a duce o viață destrăbălată); curvăresc, adj. (de curvă); curvărit (var. curvărie), s. f. (curvie); curvărăsie, s. f. (curvie), rezultat din încrucișarea cu carvarasa; curvărăsi, vb. (a duce o viață destrăbălată); curvi, vb. (a duce o viață destrăbălată; în vechiul drept canonic, a fornica); curvie, s. f. (viață destrăbălată; prostituție; împreunare trupească; în general, păcat trupesc, adulter, incest).

Sursa: DER | Adăugată de blaurb | Greșeală de tipar | Permalink

cúrvă s. f., pl. cúrve

Sursa: Ortografic | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

curvă, curvă s. f. 1. prostituată. 2. soție adulteră. 3. nimfomană. 4. om ipocrit. 5. măsea cariată.

Sursa: Argou | Adăugată de blaurb | Greșeală de tipar | Permalink

curvă bătrână expr. hoț cu vechime.

Sursa: Argou | Adăugată de blaurb | Greșeală de tipar | Permalink

4 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Curva e aia de pa centura care face sex cu toti si ia bani pe asta.

insa eu le mai numesc curve si pe acele femei care se baga in casnicia cuiva si pe aceea care face sex cu primul care ii iese in cale.

| Reigns a răspuns:

Curva = acea femeie care sta cu un barbat, face sex cu el apoi ii da papuci si se duce la altu dupa ce o facut sex si cu asta ii da si lui papuci si sta cu altu s.a., pentru mine curva este o femeie fara sentimente, josnica :*

| Yukiee a răspuns:

CÚRVĂ, curve, s. f. 1. (Pop.) Femeie care duce o viață desfrânată. ♦ Prostituată. 2. Fig. Om ipocrit, josnic; cutră. – Din v. sl. kurŭva.
Cred ca ele stiu deja ce inseamna.

| giohnn a răspuns:

Asa zic si eu. Curva este o femeie nestatornica, labila psihic si emotional care pune sexul pe primul plan si nu gesturile frumoase, tandretea, grija barbatului de langa ea. Curva se justifica spunand ca ea nu este prostituata pentru ca nu face sex pe bani. Hahahaaa. A re gura mare si spurcata, birfeste mult, critica mult, nu este o femeie de baza.