| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Aveți vreo idee de ce majoritatea tinerilor ajung în depresie?

9 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Pentru că nu sunt mulțumiți de viața pe care o au.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca... atunci se intampla cele mai multe schimbari in mintea si probabil in viata unei persoane. Atunci vin si responsabilitatile.

| OldSoul a răspuns:

Oare asta se rezuma doar la tinerii din ziua de azi, sau si celelalte generatie aveau depresie dar nu stiau?
Cred ca si generatiile vechi aveau depresie, dar nu stiau de existenta acestui "nume".
Daca ai vorbit cu persoane in varsta probabil le-ai auzit mai pe toate plangandu-se ca "pe vremea mea, traiul era foarte greu", iar daca aveau o viata grea, probabil ar fi existat si depresia, dar nefiind cunoscut acest concept de depresie, mai toti considerau ca fiind ceva normal.

As putea spune ca depresia este rodul unei vieti traite in mod defectuos.
Poate cei din alte generatii sufereau de depresie din cauza lipsurilor, si conditiilor grele de trai, munca grea, si nu numai.
Cei din ziua de azi as putea spune ca sufera de depresie din cauza societatii, exact cum zicea colegul mai sus.
Daca esti un om normal, si esti inconjurat de persoane cu un potential toxic tie, te poti astepta sa fii lovit de multe ori direct in increderea de sine, si prin urmare sa ajungi la depresie.
Desigur, si regretele ca nu ai facut ceva bine, sau nu o duci destul de bine pot fi o cauza.

As putea spune ca multe persoane din ziua de azi se rezuma si se raporteaza doar la societate, si la parerea celorlalti, si uite asa se ajunge la depresie.
Cred ca toti ar trebui sa se mai opreasca din a se compara, a se raporta la traiul celorlalte persoane, sa fie rescunoscatori si mandrii pentru ceea ce au realizat, indiferent cat de mult/putin ar avea.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Izolare.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru supadeceapa):

Izolarea mi-a facut mai mult bine decat socializarea!

| supadeceapa a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Vorbim despre lucruri diferite. Singurătatea e frumoasă și necesară în anumite perioade ale vieții. Izolarea socială nu, te alienează.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Din cauza faptului ca majoritatea sunt sensibili la prejudiciile societatii in care se afla! Fie ca vorbim de aspect fizic sau situatie financiara, sau alte aspecte, sunt multe lucruri ce li se pot intampla sa intre in depresie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Dacă înțelegi lb engleză vei vedea că explică atât cauzele cât și posibile tratamente :
https://youtu.be/chE00kGtg48

| Beyou799 a răspuns:

Cand nu sunt intelesi si au nevoie de suport moral in special de la parinti care nu ii sustine sa fie fericiti, spunandu-le "nu ai nicio sansa"