| AlexiaClaudia a întrebat:

Cand incepe scoala am o frica de rautatea unor fete.In vacanta m am certat rau cu doua dintre colegele mele de scoala,de banca,,una din ele era cea mai buna prietena a mea. Eu am reactionat urat, desi vina a fost a lor in totalitate. Drept urmare, tot eu sunt vinovata, desi focul a inceput de la ele, una vb cu greata si ma ameninta, iar cealalta n a avut nici bunul simt sa mi zica un la multi ani de ziua mea.Anul trecut profita mereu de faptul ca invatam si o ajutam la teste. Eu sunt o fire foarte simtitoare, sensibila, si nu suport jignirile directe sau ironiile
Oarecum nu stiu cum ar trebui sa reactionez in viitor dupa ce s au comportat cu mine in acest hal, sa stau in aceiasi banca(care imi place foarte mult) sau sa ma mut cu alt coleg. Oarecum mi e frica si pentru ca le am spus multe secrete, si daca le ar dezvalui, s-ar termina relatiile cu anumite fete.Si cum sa fac sa nu mai gandesc asa? sa nu ma mai victimizez? sa nu bag in seama comentariile lor proaste? ps:nu mai am niciun prieten.

Răspuns Câştigător
| Damian_Maria_1999 a răspuns:

In primul rand, iti spun ca daca ai un prieten si bun, esti mult mai castigata daca ai 300.In plus, eu zic sa nu o ierti, fiindca asa va face mereu..iti spun din propria experienta.Lor nu trebuie sa le arati ca esti suparata sau ca nu mai vorbesti cu ele, saluta-le si zambeste-le, dar nu intra in discutii prea amanuntite si nici nu mai spune secrete nimanui... tine-le doar pentru tine, fiindca nici nu stii cum intr-o zi toata lumea se intoarce impotriva ta.Cat despre daca ar spune, e chiar... daca ti-a spus si tie secrete, incearca sa nu le dezvalui.Bafta!

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este timp și de prieten.
Fiind o fire mai sensibilă învață să-ți alegi prietenele din jurul tău, puține și de încredere decât multe și "hoituri"!
Pa, pa.

| AlexiaClaudia explică:

Pacat ca nu pot da mai multe fundite sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate asa te inveti minte si numai zici tot ce ai in cap la cine apuci, chiar si "BFF" care crezi tu ca sunt, prietenii nu prea mai exista, cu atat putin in generala sau liceu unde toti sunt curve moarte dupa atencie (baieti fete nu conteaza genul).
sfat(simplu pentru mine greu pentru tine)
numai pune tot la suflet.

| hecamefrommetalland a răspuns:

Simplu:Ucide-le,ingroapa-le si ia tu toata banca! Problema rezolvata!
Cum e posibil sa nu mai ai niciun prieten? Ok, nu e ca si cum prietenii ar fi de vanzare pe OLX, dar eu iti recomand sa-ti faci altii.
Daca te irita sau ataca, denunta-le dirigintei sau unei persoane apropiate. Daca nici asta nu merge, santajeaza-le si tu cu secretele despre ele.Make them suffer, forever.

| chiccabella a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa le lasi in pace, la inceput doar salut si daca nu e loc nici de ala comporta-te ca si cum nu ar exista.Ai sa vezi ca reactionand in modul asta iti vei castiga admiratori, poate nici nu te astepti cati, sper sa reusesti. Good luck!