| S7ukiGirl a întrebat:

Care e aparatul de masura pentru: a)volum; b)arie; c)viteza?

Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Pe tine te intereseaza unitatile de masura sau aparatele?

metrii cubi -->m3 (volum), metrii patrati --> m²(arie), metrii pe secunda --> m/s (viteza)

Aparate de masurat sunt multe. De exemplu, volume mici se poat masura cu o seringa sau un ibric.Dar aici vorbim de cm3, nu de m3. Viteza se masoara cu vitezometrul. Aria se masoara cu rigla (de exemplu) la dimensiuni mici. Desi, nu putem vorbii de metrii patrati cand masuram cu rigla, ci de centimetrii patrati.

1 răspuns:
| Nuvăsufăr a răspuns:

Sunt unităţi de măsură nu aparate de măsură, ferească...