| loryys a întrebat:

Buna TPU
Ce ar trebui sa invat pentru examenul de admitere la liceu?
dau funda!

Răspuns Câştigător
| ViViAnALaNa a răspuns:

Pai ar trebui sa inveti in mod special la romana, partile gramaticale si tot ce tine de literatura.
La literatura exerseaza mai ales modurile de expunere cum sa dovedesti ca ceva e schita, opera epica, opera lirica etc. Iar la gramatica exerseaza despartirea in silabe si chichtele care sunt in anumitele propozitii.
La matematica trebuie repetate regula de 3 simpla,divizibilitatea, ultima cifra si cam parerea mea, cred ca simplificare fractiilor aa si radicalul sa fie bine pus la punct. Asta la algebra. La geometrie trebuie repetat tot, definitii, problemele facute, in mare trebuie refacute de tine, materia de a 7-a toate in mod special. Sper ca am fost de folos! :*