| anonim_4396 a întrebat:

Ce semnifica numele Alice? dau funda primului raspuns dar sa fie corect big grin

Răspuns Câştigător
| RoXyRaLu a răspuns:

Madutzyk_3495 tu nu ai raspuns la intrebare.Tu te-ai obosit dand copy, apoi paste la o explicatie incompleta de pe net.
Alice inseamna:nobil, adevar, noblete, de o calitate foarte inalta.Si.imi place foarte mult numele acesta.Pentru mine, in sufletul meu ar da impresie de tinerete.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alice= Prenume fem. nu prea frecvent la noi, Alice este un imprumut modern din onomastica apuseana; noutatea numelui este probata si de faptul ca el nu este inca adaptat sistemului numelor feminine romanesti si nici grafiei noastre (se oscileaza inca intre Alice, Alis, Alisa). Numele de botez fr. Alice este o forma tirzie pentru mai vechiul Alis (din Aalis), la origine, nume germanic compus, Adelheida sau Adelheidis, de unde -> Adelaida (in Germania, Alice sau Alix sint hipoc. pentru Adelheid, nume calendaristic). # La formele amintite mai sus, adaugam engl. Alice (care poate fi si hipoc. de la->Eli-sabeta), magh. aliz, rus. Alisa etc? Alice este cunoscut astazi in toata lumea datorita celebrei povestiri pentru copii, Alice in tara Minunilor (1865) de Lewis Garrol.

| madutzyk93 a răspuns:

Alice= Prenume fem. nu prea frecvent la noi, Alice este un imprumut modern din onomastica apuseana; noutatea numelui este probata si de faptul ca el nu este inca adaptat sistemului numelor feminine romanesti si nici grafiei noastre (se oscileaza inca intre Alice, Alis, Alisa). Numele de botez fr. Alice este o forma tirzie pentru mai vechiul Alis (din Aalis), la origine, nume germanic compus, Adelheida sau Adelheidis, de unde -> Adelaida (in Germania, Alice sau Alix sint hipoc. pentru Adelheid, nume calendaristic). # La formele amintite mai sus, adaugam engl. Alice (care poate fi si hipoc. de la->Eli-sabeta), magh. aliz, rus. Alisa etc? Alice este cunoscut astazi in toata lumea datorita celebrei povestiri pentru copii, Alice in tara Minunilor (1865) de Lewis Garrol.