| Bєshka a întrebat:

Cine are experienta si ma poate ajuta sa colorez in paint un desen anime?

Răspuns Câştigător
| XxiNSaNiTYxX a răspuns:

Buna,
Pe Youtube sunt nenumarate tutoriale despre cum sa colorezi anime in Paint.
Poti sa scrii in bara de cautare "how to color anime in MS paint" spre exemplu sau ceva in genul acesta.
Uite iti dau cateva tutoriale pentru inceput care imi pac mie :
http://www.youtube.com/watch?v=83QKrLi_AyI

http://www.youtube.com/watch?v=UKYVSzuQry0&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=ObdFF35VJ9g&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=dkxpu5Ik7oA&feature=related

*Cel mai bine ar fi sa iti alegi tu un tutorial de pe youtube care crezi ca ti se potriveste deoarece se gasesc in functie de experienta. ( unele sunt de-a dreptul impresionante).
Si eu folosesc tot MS Paint si crede-ma cu multa munca si niste tutoriale poti obtine niste coloringuri wow pentru un program asa de simplu( Tutorials proved me that).
*Acum nu stiu daca folosesti Paint de pe Windows XP sau Paint de pe Vista sau 7 caci difera cat de cat si s-ar putea ca pe ultimele 2 versiuni mentionate sa nu corespunda foarte bine tutorialele, fiind putin mai avansate.
*Tips: la schita ai grija sa nu ramana spatii libere ca sa nu se coloreze mai mult decat zona dorita si pentru. a obtine un rezultat mai buna poti pune mai multe straturi de umbre in diferite nunate ( nu prea pot explica in scris, mai ales ca nu ma descurc la explicatii dar sper ca o sa observi in tutoriale).

| Bєshka explică (pentru XxiNSaNiTYxX):

M-am uiat la multe tutoriale dar nu ma prea pricep sa pun umbra la cateva locuri pe desen. Daca ai colorat tu vreun desen si ti-a iesit, ma poti ajuta si pe mine? Aproape am terminat cu el.Te rog frumos big grin!

| XxiNSaNiTYxX a răspuns (pentru Bєshka):

Imi pare rau pentru raspunsul intarziat. Eu folosesc MS Paint doar ocazional, nu ma prea incanta programul deci, prin urmare, nu l-am prea studiat. Mai am o alternativa: poti vedea pe Deviant Art tutoriale explicate in engleza si mi se par mai eficiente decat cele de pe Youtube. Cauti ceva de genul : MS paint anime tutorial ( daca doresti doar anime) dar poti cauta si tutoriale simple in MS Paint, depinde de preferinte.
Acum nu stiu cat de mult te va ajuta alternativa asta ( poate deja o cunosti ) dar sper sa iti clarifici nelamurilile legate de umbre.
Succes!