| Manowar a întrebat:

Cine imi poate da un link (sau scrie) cu modurile si timpurile verbelor cu exemple?

Răspuns Câştigător
| Lovepoison a răspuns:

Uite aici:
I. Moduri
A. Nepersonale sau nepredicative
1. Modul infinitiv: "a face, a scrie, a merge, etc."
2. Modul gerunziu: " facand, scriind, mergand, etc."
3. Modul supin: " de facut, de scris, de mers, etc."
4. Modul participiu: "facut, scris, mers, etc"
B. Personale sau predicative
1. Conjunctiv: sa fac, sa scriu, sa merg
2. Conjunctiv perfect: sa fi facut, sa fi scris, sa fi mers
3. Imperativ: (tu) fa! (voi) faceti! (tu) scrie! (voi) scrieti! etc.
4. Conditional-optativ: "as face, as scrie, as merge, etc."
5. Conditional-optativ perfect: "as fi facut, as fi scris, as fi mers, etc."
6. Modul prezumtiv (nu e prevazut in programa, dar e util) : "eu as/voi fi facand, eu as/voi fi scriind, eu as/voi fi mergand, etc"
7. Indicativul (are 11 subtimpuri)
A. Timpul prezent:"eu fac, eu merg, eu scriu, etc."
B. Perfect compus: "eu am facut, eu am scris, eu am mers, etc."
C. Perfect simplu: "eu facui, eu scrisei, eu mersei, etc."
D. Mai mult ca perfectul: "eu facusem, eu scrisesem, eu mersesem, etc."
E. Imperfectul: "eu faceam, eu scriam, eu mergeam, etc."
F. Viitor: "eu voi face, eu voi scrie, eu voi merge"
G: Viitor 2: "eu voi fi mers, eu voi fi scris, eu voi fi mers, etc"
H. Viitor popular:"eu oi merge, eu oi scrie, eu oi face, etc."
I. Viitor popular 2: eu ăi face, eu ăi scrie, eu ăi merge, etc.
J. Viitor popular 3 (cu toate conjugarile, ca e mai greu) : Eu oi merge, tu ăi merge, el/ea o merge, noi om merge, voi ăti merge, ei/ele or merge.

Sper ca te-am ajutat! O zi buna!

| celmaibunlaraspunsuri a răspuns (pentru Lovepoison):

Multumesc.Si pe mine m-ai ajutat foarte mult!

1 răspuns: