| NiculaiMarianTraian a întrebat:

cum o pot face pe fosta iubita sa ma lase in pace? Ma ameninta ca pune o poza cu mine si cu ea (putin mai idecenta) de cam 1 luna jumate. Ce pot face? Va rog sfaturi

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Spune-i să o pună, că pe ea se face de râs, nu pe tine. Și că nu are pe cine să impresioneze cu poza aia pentru că:
1. toată lumea știe că sunteți despărțiți, deci pică de nebună
2. e normal să ai astfel de poze într-o relație, numai un rahat cu ochi ar putea să facă astfel de imagini publice

Dacă nu încetează nici așa, spune-i că mergi la poliție că ce face ea se numește șantaj.

8 răspunsuri:
| DuckDodgers0 a răspuns:

O poti da in judecata pentru santaj!winking

| NiculaiMarianTraian explică:

Vreau cat mai multe sfaturi, am 16 ani si sunt o fire mai sensibila

| CodrutElian1990 a răspuns:

Spune-i ca o reclami la politie. Este infractiune - este caz penal - daca publici poza cuiva fara acceptul acestuia. Spune-i ca ceea ce face este santaj. Iar daca o publica este iarsi fapta penala. Cati ani are? Mai poti sa-i spui ca daca nu inceteaza le spui parintilor ei si ai tai. Spune-i ca daca vrea sa ajunga intr-un centru de educare (scoala de corectie) sa o publice.

| NiculaiMarianTraian explică (pentru CodrutElian1990):

Are 18 ani

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NiculaiMarianTraian):

Cu atat mai mult: ea este majora, tu esti minor. Daca poza este indecenta, demonstreaza ca este corupere de minori.
Pe langa ca ii ceri sa te lase in pace, sa-i ceri si sa stearga poza, ca altfel politia o sa o verifice.
Aici nu mai este vorba de soala de corectie, este vorba de puscarie: santaj, corupere de minori, iar daca publica poza se poate incadra si la raspandirea de materiale pornografice.
In plus pe drept civil poti sa ceri despagubiri pentru incalcarea dreptului la imagine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ești bolnav, frate, du-te la psihiatru.

| Adry05 a răspuns:

Nu credeam că o să trăiesc ziua să aud asta de la un băiat rolling on the floor)
păi și nu-i spui mă s-o pună? că oricum noi suntem mult mai blamate decât voi că facem sex, deci ea o să pice prost din faza asta, nu tu laughing)

| Eugen80 a răspuns:

Ca o invatare de minte : nu mai face poze aiurea!