| monicaaaaaaaaa a întrebat:

dati-mi si mie retete de prajituri sau torturi care nu trebuie sa le facem la fok cel mai bun rasp primeste funda

2 răspunsuri:
| CopilașTembel a răspuns:

Ingrediente:

2 cani pentru ceai
2 oua
8 linguri rase de faina
8 linguri rase de zahar
2 linguri de cacao
cate 1/2 lingurita de praf de copt / in fiecare cana
6 linguri de lapte
6 linguri de ulei sau margarina topita

Mod de preparare:

In fiecare cana, punem 4 linguri de faina rase, 1 lingura de cacao, 4 linguri de zahar rase si cate 1/2 lingurita de praf de copt.

Amestecati, bine ingredientele uscate din cana.

Adaugati, oul si amestecati din nou, pana cand compozitia devine omogena.

Adaugati pe rand 3 linguri de ulei si 3 linguri de lapte, amestecand din nou.

Cana, cu compozita rezultata, se introduce in cuptorul cu microunde, setat la 700-850 de wati pentru exact 4 minute sau la 1000 de wati pentru 3 minute.

Dupa, trecerea timpului de coacere, scoatem cana cu grija, ca e fierbinte, si introducem urmatoarea cana preparata in acelasi fel ca prima tura.

O lasam sa se raceasca 1-2 minute si scoatem cu grija checul din cana, iese foarte usor, e prins doar de marginea canii putin, trecem o lama de cutit de jur imprejurul canii si se va desprinde de margina.

Puteti folosi orice fel de creme, gemuri, inghetate, nuca, ciocolate - se combina minunat cu orice, totul depinde cat de departe va duce imaginatia happy

Pofta mare!

| CopilașTembel a răspuns:

Funda?