| LifeIsColour a întrebat:

de un an am inceput sa am probleme cu acneea,imi apareau cosuri foarte mari sub piele,precum niste chisturi si am fost la mai multi medici dermatologi, insa tratamentele prescrise nu au functionat.Acum o luna,mi-a fost recomandata o doamna doctor dermatolog si am mers la control.M-a intrebat daca am probleme cu menstruatia si cand i-am vorbit despre asta,si-a dat seama ca problema mea cu acneea nu este una datorata varstei adolescentei.M-a trimis la un medic ginecolog pentru niste analize la aparatul genital,iar ieri am descoperit ca am sindromul ovarului polichistic, ovarul drept avand totodata dimensiunile unuia la femeia adulta.Mi-a spus sa merg la medicul endocrinolog si sa imi prescrie un tratament.Mentionez ca am vazut pe internet tot felul de informatii in legatura cu acest sindrom si m-am speriat foarte rau atunci cand am citit ca nu se trateaza.Totodata,corpul meu nu accepta anticonceptionalele,in urma cu un an am mai facut tratament cu anticonceptionale, dar l-am intrerupt dupa 3 zile pentru ca faceam febra,avea stari de voma si nu puteam sa mananc si sa beau absolut nimic. Cele care ati trecut prin aceasta situatie si care ati fost diagnosticate cu sindromul acesta ce medicamente ati folosit si au dat rezultate? M-ar interesa anumite informatii si in legatura cu perioada de. vindecare a acneei, medicul ginecolog mi-a spus ca acneea si menstruatia neregulata se datoreaza acest ovar.Multumesc anticipat, ofer

3 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Ai incercat mierea pentru cosuri? Dar miere naturala, nu contrafacuta. De restul nu stiu ce sa iti zic. multa sanatate iti doresc.

| LifeIsColour explică (pentru IsabelaIssa):

Am incercat si mierea,si lamaia,si sarea,dar nu functioneaza, eu eram interesata de informatii in legatura cu sindromul ovarului polichistic, pentru ca acneea mea se datoreaza acestui sindrom, motiv pentru care imi trebuie un taratament puternic, nici macar cremele din comert si pastilele nu isi fac efectul.Multumesc oricum pentru ajutor!happy

| criiele a răspuns:

Pentru cosuri poti folosi sucul de lamaie sau portocala, daca nu merge asa iti recomand o crema,, Aurderm'' este cicartizanta o poti folosi si la rani dar ru in special pentru asta o folosesc.Nu te uita ca ea este putin grasa poate ca tu ai tenul mai gras si nu te speria la mine trec unele cosuri peste noapte sau cel mult 3-4 zile.