| Insurgent a întrebat:

deci acum un an cred, am aflat ca am o sora vitrega.mrg tata a fost casatorit inainte iar dup s-au despartit da asta numai cont diferenta intre mine sh ea e cam mare adica eu am 13 ani sh ea 20 cred, in fine faza e ca nu stiu daca sunt bucuroasa sau nuh, adica e cam ciudat laughing sh pe o parte as vrea sa aflu mai multe sh sa o cun, dar pe o parte nu vreau sa stiu nimic, oare dk? credeti ca ar fi timpul sa aflu si eu mai multe despre soramea vitrega?

6 răspunsuri:
| OctinioSlatina a răspuns:

Indiferent daca vrei sau nu vrei, cu timpul o sa aflii destule despre ea. Tu mai ai vreo sora? Daca nu, o sa-ti prinda bine in viata sa ai o sora ( chiar daca-i vitrega ), o sa va ajutati intre voi si o sa trece-ti peste multe obstacolewinking. La inceput, parca o urasti sau, nu vrei sa vorbesti cu ea, toti copii patesc asta si cu mama sau tata vitreg...Trebuie sa intelegi ca ea nu are nici o vina si sa te impaci cu ea ca o sora [ sa fii foarte bucuroasa ca ai o sora asa de mare, poate sa-ti dea multe sfaturi( ca de la fata la fata ), avand cativa ani in fata ta ]

| Andrada_5314 a răspuns:

Da! totusi aveti acelasi tata daca vorbiti putin asta nu inseamna ca trebuie sa vorbesti cu ea zilnic este ceva normal sa fii speriata

| Lorenna a răspuns:

Pfff. păi ai putea face cunoştintza cu ea, ca vorba aceea, doamne feri că nu te manca happy,

| xXx_6966 a răspuns:

Diferentza nue chiar atat de mare
eu sunt mai amer decat sora mea cu 9 ani.
Incearca sa o cunosti.sa afli cate ceva despre ea.

| cici_5337 a răspuns:

Da. ea iti poate fi cel mai bun prieten. afla mai multe despre ea. bucura-te ca poti plange pe umarul cuiva. poti lega o prietenie stransa cu ea. diferenta nu e prea mare, ca doar tot surori sunteti.

diferenta dintre mama mea si sora ei este de 12 ani. mama mea nu era bagat in seama de cele 2 surori si se simtea singura la parinti.

afla id ei si puteti vorbi si la telefon. poate aveti lucruri in comun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. de ce nu? poate o sa deveniti prietene. si eu am su frate vitreg, o situatie ca a ta si sincer mi-ar placea mult sa-l cunosc dar din pacate nici tatal meu nu stie unde e acum. el ar trebui sa aiba 26-27 de ani si eu am 17.
acum nu sti ce simti deoarece situatia te-a dat peste cap dar cu timpul ai sa-si linistesti sentimentele si ai sa decizi ce vrei.