| sweetchocolate a întrebat:

Eu locuiesc cu tata, mama vitrega si sora Andreea[fata mamei vitrege si a tatei, ea are 15 ani, eu 13] O cunosc pe mama vitrega de la 2 ani, si tata era cu ea dinainte sa ma nasc si o avea deja pe Andreea cu ea.Deci, mama vitrega se poarta foarte frumos cu mine, ea ma crescut de la 2 ani.
Cand mergem undeva si intreaba cineva cine suntem ea ii spune ca noi suntem fiicele ei.
Stiu ca ma iubeste mult, si eu o iubesc.
Dar totusi simt o oarecare diferenta.
De ex. acum o saptamana am mers in oras cu amandoua si eu si Andreea am vrut sa ne luam ceva si mama vitrega nu avea bani pentru amandoua, iar Andreei i-a luat ce a vrut, iar mie doar a doua zi.
Mentionez ca tot timpul cand mergem undeva si are bani la ea ne cumpara la amandoua in mod egal, ne iubeste la fel [ asa banuiesc, nu sunt sigura, asa mi-a spus tata, si ea, ca nu face diferente ca amandoua suntem fetele ei ], dar totusi o pune pe Andreea pe primul loc.
De ex. daca vrem sa mergem undeva in locuri diferite mergem intai unde vrea Andreea si doar a doua zi unde vreau eu.
Si e mult mai atenta cu Andreea, adica daca ii place mancarea daca plange e dezastru pleaca de la munca ca sa vada de ce plange, cu mine nu prea face asa.
Ce pot face ca sa se comporte si cu mine asa?
Eu tot timpul imi fac curat in camera fac ce imi zice ea si apreciaza asta ma rasplateste, dar Andreea nu prea isi face si pe ea o rasplateste indiferent daca face sau nu.
Eu chiar o iubesc si stiu ca si ea ma iubeste, imi iubesc si sora, dar face o mica diferenta, ii acorda mai multa atentie.
Ce pot face?

8 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Sunt sigura ca te iubeste la fel de multhappy
Numai ca vezi tu, ele au o legatura stransa din sange, tu trebuie sa te apropii spunandu-i anumite lucruri.
In legatura cu Andreea simte.In legatura cu tine are nevoie sa-i spui.Si nu e ceva care sa tina de vina cuiva, ci e din fire.
Trebuie sa-i comunici, sa fii foarte deschisa cu ea.Sora ta e totusi cu 2 ani mai mare si s-ar putea sa aiba unele probleme "ale varstei"s de-aia mama sa fie mai atenta.O fata la 15 ani nu mai plange ca i-a luat cineva jucaria sau ca i-a zis un baiat ca e urata, asa ca e mai ingrijorata mama voastra in privinta ei.
Oamneii in general vor apropiere, recunostinta si intelegere apoi.Recunostinta si afectiunea sunt foarte valoroase in relatiile cu cei dragi.Foloseste-le si ai sa vezi ca va fi bine asa.

| Alekzandra a răspuns:

Hey,Andreea e mai mare decat tine.Stiu ca suna ciudat, si eu am fost sora mai mare(si inca sunt) si la fel faceau si parintii mei cu mine, e "normal"!

| Tooooo a răspuns:

Skumpoo`` spune-i ca nu te simti bine si sa va trateze mereu in mod egal decat sa v-a ia doar la unu dintre voi sa nu va ia la nici una si sa v-a ia la amandoua cand are bani vb cu ea aceste lucruri si sunt convinsa ca te va intelege si se v-a schhimba succes!

| Tooooo a răspuns:

Sunt foarte sigura ca ea te iubeste dar sti cum e sangele apa nu se face te rog spune-i asta ca te doare ca tu esti pe locul 2 si nusunteti amandoua pe locul unu te rog din suflet chiar imi pare rau pentru tine

| Melissssa a răspuns:

Vorbeste cu ea despre asta.nu stiu. spune-i ce simtibig grin eu spun ca te vei simti mai bine si iti va acorda mai multa atentiebig grin
Pa-paaa:*

| jakkskfivivikej a răspuns:

Imi pare rau pentru tien dar nu se mai poate face nimic. Doar daca faci ceva eroic dar totusi... E bine ca macar va iubiti! Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| AlexandraElene9009 a răspuns:

Uite,poate ar trebui sa te împaci ca gândul pana la urma mama ta vitrega chiar face un efort e greu sa crești copilul altcuiva dar și frumos! Eu zic sa încerci sa vorbești mai mult cu mama ta si cu sora ta sa le povestești ce te deranjează așa cum ai scris aici! Trebuie și tu sa intelegi ca e puțin normal pentru ca pana la urma e fata ei și na! Dar sunt sigura ca si pe tine te iubește! Gandeste pozitiv si nu îți mai face griji! Love!happy