| TeodoraMaria98 a întrebat:

Eu anul viitor o sa fiu pe a 8-a si vreau sa ma duc la liceu militar in Alba Iulia.Imi puteti spuneti cum sa ma antrenez in timpul scolii si in vacanta ca sa pot trece probele sportive.Si daca puteti spuneti-mi ce se va da sa uce s-a dat anul acesta sau mia demult.
Multumesc anticipat:*

1 răspuns:
| BadrHary a răspuns:

Te antrenezi doar la rezistenta si flotari! Alergi incepand de la 30 minute pe zi. Cresti cu 5-10 minute in fiecare zi, in functie de timpul si forma ta fizica. Testele le poti cauta pe site-ul lor, al colegiului, dar nu cred ca difera de cele de la Colegiul Militar Campulung-Moldovenesc, la care s-au dat:
Proba sportiva: Aruncarea a 4 mingi spre poarta cu obiectuvul de a nimerii poarta fara ca mingea sa cada jos.
- 5flotari
-traversarea in echilibru a unei banci de 4 metrii lungime (inclusiv urcare si coborare)
-saritul caprei
-sotron
-traversarea unui obstacol
-deplasare in taras cc. 2-3 metrii
-transportul a 2 mingi medicinale printre jaloane
-viteza 20 metrii

Apoi proba de rezistenta:
-1 km intr-un timp stabilit de ei
Poti verifica site-ul lor cam dupa luna decembrie, fiind ca ei pana atunci, pot schimba ceva. Apoi poti sa te inscrii incepand din luna martie.Succes si sa nu iti fie frica, daca este alegerea ta, nimeni nu poate sa o schimbe!