| EdiShadow a întrebat:

Fac sala de 1 luna, ce`i drept si nu exagerez deloc nu am motiv sa va mint, se vede adica cum eram inainte si cum sunt acum, arat mult mai bine.Am 17 ani 60kg si 1, 65 inaltime.Problema la mine este alta, eu vreau sa dau jos 3-4 kg si mai ales grasimea abdominala, soldurile dar in acelasi timp vreau si masa musculara. Nu`i problema masa musculara ca pun destul de repede(tipul endomorf, fac sport nu am sanse sa ma ingrasi mai mult de 60kg asta`i clar) dar daca vreau sa pun masa nu`mi trebuie proteine? si proteinele deunde vin? din mancare logic si mananc destul de mult carne, oua, branza, legume, lapte, ceea ce e bine; dar asta nu ma va ajuta sa dau jos cele 3-4 kg dorite. Grasimea abdominala am mai dat putin jos nu se mai observa asa tinand cont ca n`am mancat alimente ce contin zahar, sucuri, paine. As vrea un asa zis program care sa ma ajute si sa slabesc dar si sa pun masa. Trebuie sa nu mai mananc de la 6 seara? si am auzit de o dieta pentru un abdomen perfect (am 4 patratele sunt foarte accentuate deocamdata cele de jos nu`s lucrate asa bine+ acel strat de 2-3 cm de grasime)care contine 6 mese pe zi, putin dar des. Multumesc mult. Nu prea am fost explicit, daca e ceva raspund pe parcurs.

1 răspuns:
| greyhound a răspuns:

Ai inceput prost, trebuia intai sa slabesti si abia apoi sa mergi la sala sa pui masa musculara.
Sa cresti masa musculara si sa arzi stratul de grasime in acelasi timp e extraordinar de greu, daca nu imposibil. Dieta face diferenta, ori mananci mai putin, ori mai mult.
Asa ca tine dieta aia de care ai auzit + cardio ca mai apoi sa te poti duce sa faci muschi. Si dupa 1 an, daca sa zicem ca pui iar grasime (fiind endomorf) mai faci o definire si tot asa