| AlYsPeCiAlGiRl a întrebat:

Fac un studiu si vreau sa aflu ce inseamna pentru voi "calculatorul"? si ce inseamna "cartea"? Care ese diferenta dintre ele? ce puteti spune.../funda+vot celui care imi da raspunsuri detaliate si bun in general.multumesc anticipat:X

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Pentru mine sunt extrem de importante ambele, avand in vedere ca reprezinta singurele surse de informare pe care le utilizez in mod frecvent.
Calculatorul si, implicit, Internetul, reprezinta un mijloc de informare, pe care il poti folosi pentru a afla o varietate extrem de mare de informatii, din numeroase domenii (de fapt, din toate domeniile).
Cat despre carti, imi place foarte mult sa citesc. Diferenta dintre informatiile din carti si cele gasite pe Internet este ca cele descoperite citind se axeaza mult mai mult pe un subiect anume si sunt prezentate intr-un mod mult mai detaliat si sigur decat ceea ce poti gasi pe Internet. In ceea ce priveste literatura (ma refer aici la fictiune, fiindca este preferata mea), o carte te "teleporteaza" pur si simplu intr-o alta lume, unde poti descoperi lucruri care nici nu ti-au trecut prin minte si unde orice este posibil. As avea foarte multe de spus despre de ce iubesc cartile si cititul, in general, insa ma limitez la atat.
Ideea este ca le prefer pe amandoua in mod egal si nu as putea alege vreodata dintre cele doua.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru mine calculatorul inseamna obiectul cu care imi castig existenta, inseamna slujba mea de zi cu zi. Cartea inseamna doua lucruri: relaxare sau studiu

| onutzaskumpik a răspuns:

Pai pentru mine calculatorul reprezinta tot ce fac eu in fiecare zi pe langa teme si scoala, de la calculator invat mai multa engleza de cat la scoala (asta e si logic) si calculatorul ma ajuta la cele mai multe dintre teme, dar cartea pot sa zic ca este o culegere de invatatura fara profesor, dar chiar daca imi place sa cites, depinde de ceea ce citesc, fapt care imi petrec mai mult timp pe calculator scriind pe TPU laughing. Sper ca te-am ajutat. Funda?!