| Anonim959 a întrebat:

Sall all! imi puteti spune si mie niste detalii despre profilul stiinte sociale? vreau raspunsuri cat mai detaliate. multumesc! dau funda!

12 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Vezi materiile la care dai teze la linkul :
http://isj.gj.edu.ro/wp-content/uploads/2015/10/teze_2015-2016.pdf

Vezi materiile la care vei da BAC în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Vezi detalii despre BAC-ul după legea nouă în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......iam-ca-se/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională din 2016 în Ordinul nr. 5081/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2015-2016

http://subiecte2016.edu.ro/2016/evaluarenationala/legislatie/

Vezi detalii despre admiterea la liceu 2016 în Ordinul M.E.C.Ş. nr. 5082/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2016-2017

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......u-peste-6/

| AC4S4 a răspuns:

Salut!
La stiinte sociale faci multa istorie,geografie si stiinte socio-umane(logica, psihologie, filosofie, sociologie, economie). Este un profil potrivit daca vrei sa mergi la facultati precum Facultatea de Stiinte Economice, Drept sau altele. Pentru ca aici se face matematica in toti anii de liceu, iar la filologie se face doar in clasele 9-10.

Teze : Romana, Istorie/Geografie, Prima Limba Straina, Stiinte socio-umane(depinde de an)
BAC : Romana, Istorie, Geografie/Logica/Psihologie/Economie/Sociologie/Filosofie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.cdloga.ro/nou/?q=node/29
daca mai vrei informatii lasa-mi un comentariu mai jos. Funda

| BeatriceRamo a răspuns:

Stiinte sociale e un profil destul de usor sau alti ar spune invers. Totusi mie una care am fost la stiinte sociale nu mi s-a parut greu. Bine cu excepția clasei a 11 cu economia ca nu mi-a placut niciodata matematica tocmai de asta am si optat pentru stiinte sociale... Pai sa o luom de la capat... In a 9 o sa ai pe langa romana, mate si celelalte din gimnaziu, materia noua logica ( care pentru mine a ramas un mister oricum, nu am inteles-o niciodata ) a 10 ai pshologia in loc de logica ( care mie una mi-a placut l nebunie) in a 11 se scoate chimia, fizica +materie noua economia iar in a 12 ai filozofia
Bacul trebuie sa il dai obligatoriu la romana scris si oral, limba straina, istorie-scris ( astea is obligatorii)si ai de ales intre logica, psihologie, economie, filozofie si geografie, astea scris dar depinde de ce alegi tu.
Sper ca te-am ajutat, si te mai astept cu intrebari daca mai ai nelamuriri
Succes!

| Anonim959 explică (pentru BeatriceRamo):

Mersi mult pentru raspuns! dar as vrea sa te intreb si cum a fost istoria in cei patru ani? si daca bacul la istorie a fost greu!

| BeatriceRamo a răspuns (pentru Anonim959):

Pai depinde daca iti place istoria sau nu... Mie una nu mi-a placut istoria cu toti acei ani omg! Dar norocul meu a fost ca in ultimul an am facut pregatire cu o dna foarte draguta care m-a facut sa inteleg totul, acum depinde si de cat vrei tu, imagineazati ca mie acum istoria imi este draga iar inainte vaii nici nu voiam sa aud... Totul depinde de profesor!
Daca nu o sa iti placa profa cum preda, fa pregatire o sa te ajute mult pentru c si eu la scoala aveam o profa iar la pregatire alta care era cu mult mai explicita decat cea de l scoala.
Dar asta vezi tu pe parcurs...
Mai, bacul la istorie nu a fost cone stie ce, doar ca la sub al 2 daca ma pregateam mai mult luam cu mult peste 6, dar nah eu mam baxat mai mult pe al 2 lea razboi mondial ca nu mai cazuse de mult si surpriza imi cazuse ceva cu relatiiile internationale din perioada postbelica... Deci ghinionul meu.
Daca o sa ai ambitie, crede-ma ca istoria o sa fie foarte usoara pe langa mate, cimie sau fizica!
Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru BeatriceRamo):

Aparent nici gramatica nu iti place happy

| Kaℓi a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu e frumos din partea ta, a incercat sa te ajute happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kaℓi):

Cu ce sa ma ajute? Ca eu nu am pus intrebarea.

Pe mine doar m-a amuzat ca scrie ca o analfabeta.

| Kaℓi a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, greseala mea, am crezut ca "intrebatorul" i-a facut observatie. Scuze.

| BeatriceRamo a răspuns (pentru Cosmin86):

Asa si care e problema ta? Analfabeta? Lasa sa fiu bravo mie! Nu iti convine nu te uita.