| joghu22 a întrebat:

Gândurile negative devin realitate?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gândurile sunt date, adică cuvinte, propoziții, fraze, cuplate cu emoție. Nu există gând complet lipsit de emoție.
Să definim negativitatea. Fiindcă ai pus problema devenirii, am putea să facem referiri la gândurile despre la viitor.
Astfel, tot timpul ne împărțim gândurile la cele referitoare la trecut, amintiri, care ne fornatează parțial identitatea, gânduri referitoare la prezent și gânduri referitoare la viitor. De obicei viitorul ne preocupă mai mult decât trecutul și prezentul. Astfel ne gândim la ziua de mâine, la luna și anul ce urmează.
Ne dorim viața mai bună, mai bogată, mai fericită.
Cum ar putea fi gândurile negative? Acelea în care viitorul ne apare sumbru, lipsit de speranță, trist, nefericit.
Cum ne fac să acționăm aceste gânduri pesimiste?
Slab, deloc, sau ineficient.
Care vafi rezultatul? Nu vom contribui cu nimic sau prea puțin la ceea ce ar trebui să fie viitorul nostru mai bun.
Astfel niște gânduri negative se transformă treptat în realitate.
Este un scenariu teoretic care explică de ce gândurile negative tind să devină realitate. Dar nu ele zburând prin spațiu, ci prin modalitatea prin care ele determină comportamentul personal.
Concluzia, să le evaluăm, să le evităm.

| Anee1667 a răspuns:

Gândurile negative nu devin parte din realitatea noastră.
Din cauza unei vieți agitate, stresate și un ansamblu de câteva trăiri negative, omul își poate clădi propriile gânduri rele, căutând precauție.
Nu le da importanță și încearcă să vezi părțile bune ale oricărei situații.