| Nustiu26357 a întrebat:

Cum scap de gandurile negative?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu scapi, le ignori sau nu le dai curs

| Donsavas a răspuns:

Vorbești despre ele

| JicaContra a răspuns:

Te uiti la filme Disney
vreau sa vad pe cineva plin de ganduri negative dupa ce a vazut un film cu Tinker Bell tongue

| mastadont a răspuns:

Cauți în interiorul tău. Când o să descoperi că tu controlezi gândurile și nu ele pe tine atunci o să fii capabil să le eviți pe cele care îți fac rău. Caută și vei găsi.

| Nustiu26357 explică (pentru mastadont):

Ai avut si tu ganduri de astea?
Ma termina!
Imi afecteaza viata si am incercat eu sa elimin sau sa nu gandesc la asa ceva dar nu pot!
Problema e ca cu cat incerc sa nu gandesc la lucruri rele cu atat devin mai incontrolabile! Si cum sa invat sa controlez gandurile din interiorul meu?

| mastadont a răspuns (pentru Nustiu26357):

Fiecare om are astfel de gânduri, cheia e să existe un echilibru. Cum să înveți? Caută în interiorul tău, îți sugerez să încerci tehnici de meditație. Prima dată întreabăte cine ești tu de fapt, și de unde provin acele gânduri. Când o să înțelegi cauza gândurilor trebuie să treci la metode de a scăpa de ele. Cel mai important însă e să reflectezi asupra ce înseamnă trecutul și viitorul. O să înțelegi la un momentdat că e inutil să-ți tot imaginezi scene din trecut sau din viitor pentru că nu poți schimba trecutul orice ai face iar viitorul e atât de incert încât nici nu are rost să construim supoziții pentru că, cel mai probabil, nu se vor împlini. Eu pot să-ți îndrug aici verzi și uscate însă e tot una pentru tine. Ca să înțelegi chestiile astea trebuie să le realizezi în interiorul ființei tale, să vină singure datorită raționamentelor pe care le faci singur nu datorită a ce îți spun eu. Eu pot doar să îți dau niște repere însă munca mentală trebuie să o faci singur. Orice doctor ai consulta nu te poate ajuta pentru că în problemele de acest fel vindecarea și alinarea vine din interior nu din exterior.

Răspuns utilizator avertizat
| Tonobil a răspuns:

Ai grija ca gandurile isi pun amprenta si pe corpul tau
Formuleaza-ti cateva ganduri pozitive de fiecare data cand apare un gand negativ si tot asa pana iti schimbi gandirea. poti repeta gandirile pozitive de 3 ori/zi..cum vrei
Plus activitati frumoase, vesele..comedii,
Sport etc