| elenutza27 a întrebat:

Care e diferenta dintre atributul adjectival pronominal si atributul pronominal?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Atributul adjectival se exprima prin adjective propriu-zise, prin adjective pronominale si prin parti de vorbire cu valoare adjectivala:
- adjective propriu-zise, la orice grad de comparatie:
Elevul harnic învata.
- adjective pronominale posesive, de întarire, demonstrative, nehotarâte, interogative, relative, negative:
Cartile mele sunt noi.
El însusi a fost acolo.
Toti copiii sunt acolo.
- numerale cardinale, ordinale, colective, distributive, multiplicative:
Doi elevi învata.
Al treilea elev citeste.
Amândoi copiii au plecat.
- verbele la participiu si gerunziu acordat:
Cartea citita mi-a placut.
Cosuri fumegânde polueaza atmosfera.
- atributul adjectival se acorda întotdeauna în gen, numar si caz cu termenul regent.
----------------------------------------------------------
Atributul pronominal se exprima prin pronume de diverse feluri si are aceleasi feluri ca si atributul substantival:
a) atributul pronominal genitival
Cartile lor se afla pe banca.
b) atribut pronominal prepozitional:
Cartile de la el sunt interesante.
Lauda de sine nu miroase a bine.
De care carte citesti?
c) atribut pronominal apozitional:
Colegii, ei, n-au fost de acord cu propunerea facuta.
Pe fratele meu, pe el, nu îl vorbeste nimeni de rau.
Baiete, tu de acolo, vino repede!
d) atribut pronominal în dativ fara prepozitie:
Paru-i atingea pamântul.
Atribuirea de premii acestora le-a stârnit invidia.
- atributul pronominal, cu exceptia celui apozitional, nu se acorda cu termenul regent.
Tema ți-o vei face singură, după ce citești teoria, ok?

1 răspuns:
| Tilibasa_Alex_1991 a răspuns:

Pentru ca unul este exprimat prin adjectiv iar celalalt este prin pronume