| CosminAlexCojocaru a întrebat:

In ultima vreme am o nelamurire, iar pe google gasesc exact ceea ce nu gasesc... Deci : Stiu ca minorii peste 14 ani nu pot fi insotiti de un adult pe un traseu cu avionul (parintii dand o declaratie notariala unui insotior de bord, insotilorul urmand sa "aiba grija" de minor pe parcursul zborului si in aeroport), asta in cazul zborurilor internationale (international flight ) (cel putin asa zice legea, ca minorul nu poate parasi tara fara un adult/insotior de bord)
Intrebarea mea e alta... un minor poate sa calatoreaasca in tara (domestic flight - zbor intern, gen sa zbor de la Bucuresti la Cluj) fara sa fie insotit de un adult sau FARA SA FIE INSOTIT DE UN INSOTITOR DE BORD (mai pe scurt, sa mearga 100% singur si de capul sau in tara cu avionul)

Multumesc, dau funda happy

Răspuns Câştigător
| Edisor27 a răspuns:

Nu se poate. Doar de la 18 ani in sus

1 răspuns:
| Nemessys a răspuns:

Nu.