| คиค a întrebat:

La anul trec in clasa a 8a, si nu stiu ce sa citesc vara aceasta...
As vrea o carte captivanta, sa nu adorm cu ea in mana in timp ce o citesc.
Aveti vreo propunere?

P. S.: Am vazut pe net cateva propuneri dar sunt carti pe care le-am citit deja cum ar fi : Aventurile lui Tom Sawyer, cAPITAN LA 15 ANI, Calatoriile lui Guliver,...

Vreau altceva! cea mai inspirata sugestie primeste fundytza...
De preferinta as dori ca protagonistii din rolurile principale sa fie adolescenti.

Răspuns Câştigător
| Firefly a răspuns:

Agatha Christie - Zece Negri Mititei (si alte carti de aceeasi autoare)
Seria Vampirii Sudului
Aventurile lui Sherlock Holmes, O lume dispărută, Câinele din Baskerville-Arthur Conan Doyle
Jurnalele vampirilor-L. J. Smith (cartile dupa care s-a facut serialul "The vampire diaries")
Twilight- Stephenie Meyer
Elevul Dima dintr-a saptea, Invitatie la vals- Mihail Drumes
Pasarea SPin-Colleen McCullough
Ionel Teodoreanu - Lorelei
Pe aripile vantului - Margaret Mitchell
Mara- Slavici
Adam si Eva-Rebreanu
Karl May, Winnetou, Testamentul incaşului
Rodica Ojog Braşoveanu, Cianură pentru un surâs, Bună seara, Melania
G. Călinescu, Enigma Otiliei
Codul lui Davinci- Brown
De veghe in lanul se secara- Salinger
Carti horror de Stephen King (ex: Cimitirul Animalelor, Misery, CHRISTINE, Shining), sau daca iti plac cartile horror poti incerca si seria goosebumps http://www.cinemagia.ro/......umps-2154/ )
Pentru timpul liber iti recomand:
http://www.humanitas.ro/humanitas-fiction/cocktail

12 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Constantin Chiriţă-Cireşarii, Romantica, Mihail Sebastian-Oraşul cu salcâmi, Ionel Teodoreanu-La Medeleni, Rudyard Kipling-Kim, Stalky&Co, Radu Tudoran-Fiul risipitor, Anne Brashares-Pantalonii călători, A doua vară a pantalonilor călători, Fete în blugi, Mereu în albastru, Heather Skyler-Vârsta perfectă, Caroline Pitcher-Prăjitura de la ora 11, Maureen Johnson-13 plicuri albastre, Giulia Carcasi-Zodia îndrăgostiţilor, Cicely von Ziegsar-seria Gossip Girl, Anna Godberse-Lux, Nancy Farmer-Marea trolilor, Casa Scorpionului, Carl Hiaasen-Bufniţa, Robert Muchamore-Clasa A, Cornelia Funke-Stăpânul hoţilor, Anthony Horowitz-seria Alex Rider Micul Spion, Alan Gibbons-Trilogia Legendeer, John Flanagan-seria Ucenicul din Araluen, VM Jones-seria Karazan, Mark Robson-Spioana imperială, Louis Sachar-Secretul din Lacul Verde, Chris Bradford-Tânărul samurai.Calea războinicului, E Rose Sabin-seria Şcoala de vrăjitorie, Holly Blake-Jertfa, Curajul, Neil Gaiman-Pulbere de stele

| คиค explică:

Mikutza Tha`!, am citit deja troate chitele si povestirile lui Caragia.
Si am uitat sa specific ca nu vreau nimic cu vampiri.

Dar, mersi oricum

| Veve :X a răspuns:

Poti citi ''Baltagul'' fiindca oricum va trebui sa o citesti; de asemenea pai citi ''Cuore, inima de copil'' sau ''Aventurile lui Huck leberry Finn'' (practic este continuarea cartii ''Aventurile lui Tom Sawyer''), ''Print si cersetor'', ''Masca de fier''.

| AnaisC a răspuns:

Am eu a carte super care am citit-o de 3 ori si tot nu m-am saturat de ea, dar daca iti place aventura misterul, si chiar nu vrei sa adormi cu ea in mana... poftim:
Misterioasa societateBenedict de TRenton Lee Stewart poate ca nu e o care la fel de cunoscuta ca Amintiri din Capilarie de Ipn Creanga sau capra cu 3 iezi, da te asigur ca odata ce o sa incepi s-o citesti o sa vrei sa o termini.si sa-ti mai dau una mai S. F:
Ordinul secret al fetelor de pe strada caramel(crede-ma nu e pentru. copii mici, nu te lua dupa titlu) de Elise Primavera

| CokoStar a răspuns:

Poti sa citesti,, Elevul Dima dintr-a saptea'' de Mihail Drumes.

| mrrry a răspuns:

Pai citeste si baltagul ca tot iti trebuie pentru a8a si asa carti frumoase: Maitreyi de Mircea Eliade(e super cartea)
Colt Alb, Singur pe lume si altelebig grin

| Ralucarrie a răspuns:

Elevul dima dintr-a saptea de drumes(dk n-ai citit-o deja)

| yoyo_7345 a răspuns:

Poti citi de veghe in lanul de secara e foarte buna cartea deoarece este despre adolescenti.mai poti citi legile olimpului.succes

| t0xic1girl a răspuns:

The vampire diaries! e super:X

| Roxx_2428 a răspuns:

Ai putea citi "o scrisoare pierduta" de caragiale.ca oricum va trebui sa o citesti in a8a.
Funda?

| Missbabydoll a răspuns:

Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi
Patul lui Procust
Legendele Olimpului
Padurea spanzuratilor
Rosu si negru
Castelul palarierului
Dracula
Shogun
Enigma Otiliei
Mandrie si prejudecata
Decameronul
Cianura pentru un suras
Moby Dick
O calatorie spre centrul Pamantului
Balciul desertaciunilor (e si film, dar e mai interesanta cartea)
Dama cu camelii
Robin Hood
ai de unde alege tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Huckleberry Finn de Mark Twain
Shreck al treilea-toate volumele
Peter Pen
Cronicile din Narnia
Mary Poppins
(astea deoarece doreai aventura)
Daca treci a 8-a, ar fi bine sa treci pe proza literara si sa citesti operele lui Caragiale.