| artistu55 a întrebat:

La profilul stiinte sociale de ce se face matematica pana in clasa a12a si o putem alege optional la bac? Pentru ca facem economie in clasa a11a si dam teza la aceasta materie, iar cei de la filologie nu fac mate pentru ca dau la latina? Cum este? Si sa stiti ca m-am interesat bine si putem alege matematica la bac cu stiintele sociale si geografia happy...doar de aia facem tot liceul mate.big grin

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

La profilul "Stiinte sociale" se face matematica pana in clasa a XII-a, dar la un nivel mult mai simplu fata de cei de la real si doar 2 ore pe saptamana, pentru a capata totusi niste cunostinte in legatura cu materia.
Matematica nu o poti alege ca subiect pentru proba la alegere de la BAC la profilul "Stiinte sociale", ci poti alege dintre logica, psihologie, sociologie, filosofie, economie, geografie si cred ca si sport.

| mihaela0205 a răspuns:

Si eu sunt la stiinte sociale, dar nu cred ca e recomandat sa alegem matematica la bac, deoarece matematica pe care o s-o facem noi la acest profil, e nimic pe langa cea de la real. Nu spun ca nu se poate, dar ca sa alegi matematica trebuie, dupa parerea mea, sa faci ore suplimentare la aceasta materie daca vrei sa iei nota mare happy, dar daca la facultatea pe care o alegi dupa absolvirea liceului nu o sa fie nevoie sa sustii vreun examen la mate, nu vad de ce ai alege-o la bac happy poate doar daca esti foarte bun happy